Το πρώτο εντός έδρας ματς της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στο φετινό πρωτάθλημα, στο οποίο θα προσπαθήσει όχι μόνο να πάρει τους πρώτους της βαθμούς, αλλά να μετριάσει ταυτόχρονα τις εντυπώσεις από τις δύο ήττες που προηγήθηκαν στις ισάριθμες προηγούμενες αγωνιστικές.

Χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στις δύο πρώτες αγωνιστικές, καθώς ηττήθηκε 1-3 στην πρεμιέρα στην έδρα της Ενερτζέτικ και 1-2 την περασμένη εβδομάδα σε αυτή της Σλάβια Μοζίρ, σε ένα ματς μάλιστα όπου έπεσε «θύμα» ανατροπής. Μπροστά στο σκορ η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στο ματς με την Σλάβια Μοζίρ στο δέκατο λεπτό, με περίτεχνη ατομική προσπάθεια και εντυπωσιακό, εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Ισλανδού μέσου Βίλουμσον, με το 1-1 όμως από την αντίπαλο της στο τριάντα δύο. Το προβάδισμα ακολούθως για την Σλάβια Μοζίρ, με ένα αρκετά τυχερό γκολ, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (48΄), ενώ αναιμική ουσιαστικά η αντίδραση στην συνέχεια της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, καθώς απείλησε μόνο με ένα μακρινό σουτ. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, 0-1 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Ενερτζέτικ, βλέποντας την Ρουχ Μπρεστ να αδυνατεί να διπλασιάσει τις νίκες της, μετά το τυχερό 1-0 της πρεμιέρας στην έδρα της Ντιναμό Μινσκ. Μπροστά στο σκορ η Ενερτζέτικ στη μεταξύ τους μονομαχία στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό, βλέποντας στην συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο το γκολ αυτό να μετατρέπει το ματς σε ροντέο, με σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν και πρωταγωνιστές τους δύο γκολκίπερ. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ.

Φαβορί η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, αλλά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, συνδυασμός της επικράτησης της με ειδικό στοίχημα τερμάτων, εκτιμώντας πως θα ψάξει για αρκετά γκολ, αν βέβαια της δοθεί η ευκαιρία, ώστε να μετριάσει τις εντυπώσεις για τις δύο εκτός έδρας ήττες που προηγήθηκαν.

Πρόταση: 1 & Over 2,5