Ντέρμπι όχι μόνο της πρωτεύουσας αλλά ταυτόχρονα και κορυφής, καθώς τόσο η Ενερτζέτικ όσο και η συμπολίτισσα της Μινσκ έχουν δύο νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές και η νικήτρια σήμερα, αν φυσικά υπάρξει, θα διατηρηθεί στην 1η θέση.

Ξεκίνημα πέρα των προσδοκιών για την Ενερτζέτικ στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς μετά το 3-1 της πρεμιέρας φιλοξενώντας τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, ακολούθησε το 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της νεοφώτιστης Ρουχ Μπρεστ. Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στο πρώτο ημίχρονο στη μονομαχία της Ενερτζέτικ με την Ρουχ Μπρεστ, τουλάχιστον μέχρι να έρθει το 1-0, από κεφαλιά του Μιροσνίκοβ στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό, ενώ αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, καθώς οι δύο ομάδες ξύπνησαν από αυτό το γκολ και δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες μέχρι το φινάλε. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Στην άλλη πλευρά, 3-1 στην πρεμιέρα στην έδρα της νεοφώτιστης Μπελσίνα, με τη Μινσκ μάλιστα να πραγματοποιεί στο συγκεκριμένο ματς την ανατροπή, ενώ δραματικό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 3-2 στο εντός έδρας ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής με την συμπολίτισσα Ντιναμό. Μπροστά στο σκορ η Μινσκ στο ντέρμπι με τη Ντιναμό με το καλημέρα (1΄), με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Χβασίνσκι (φωτό), βλέποντας μάλιστα να κυριαρχεί στο πρώτο ημίχρονο και να βρίσκει δίχτυα δύο ακόμα φορές, καθώς εκμεταλλεύτηκε το σοκ της αντιπάλου της. Πιο συγκεκριμένα, το 2-0 από κοντινό βολέ του Τσάχοβετς στο σαράντα ένα, ενώ το 3-0 τέσσερα λεπτά αργότερα, με προβολή του Γκριμπόφσκι σε άδειο σχεδόν τέρμα, μετά από ασταθείς επεμβάσεις και στις δύο περιπτώσεις του γκολκίπερ της Ντιναμό. Αδικαιολόγητη πάντως η χαλάρωση της στο τελευταίο τέταρτο, παρά το γεγονός μάλιστα πως έπαιζε από το πενήντα οκτώ με παίκτη παραπάνω, καθώς έδωσε την ευκαιρία στη Ντιναμό να μειώσει σε 3-2 στο ογδόντα και να μετατρέψει το μεταξύ τους ντέρμπι σε θρίλερ. Αγώνας δρόμου για τον Ουκρανό δεξιό μπακ, Ρίζουκ.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Ενερτζέτικ το 2014, σε ματς τότε για τον 3ο γύρο του κυπέλλου, ενώ 3-3 ακολούθως για το περσινό πρωτάθλημα, στις δύο φορές που έχει φιλοξενήσει την τελευταία δεκαετία την συμπολίτισσα Μινσκ, σε όλες τις διοργανώσεις.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ντέρμπι του Μινσκ, ειδικά από την στιγμή που οι δύο ομάδες έχουν ξεκινήσει πολύ καλά στο φετινό πρωτάθλημα.