Μίνι ντέρμπι της πρωτεύουσας της Λευκορωσίας, με την Ίσλοχ και την Ενερτζέτικ στα ψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα και κοινό σημείο, πως δεν έχουν ακόμα ισοπαλία μετά την ολοκλήρωση εννέα αγωνιστικών. Πιο συγκεκριμένα, στο 5-0-4 το ρεκόρ της Ίσλοχ ενώ 6-0-3 για την φιλοξενούμενη Ενερτζέτικ.

Ήττα με 0-1 στο εκτός έδρας ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής με τη Ντιναμό Μινσκ, στο οποίο η Ίσλοχ δεν κατάφερε να πάρει τον πρώτο ή τους πρώτους της βαθμούς μακριά από το γήπεδο της. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο συγκεκριμένο ντέρμπι, περισσότερες πάντως για τη Ντιναμό Μινσκ, η οποία κατάφερε όμως να ανοίξει το σκορ, στην πρώτη της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια στην επανάληψη, στο εξηκοστό λεπτό. Με παίκτη λιγότερο ακολούθως η Ντιναμό Μινσκ στο εβδομηκοστό τρίτο λεπτό, με την Ίσλοχ όμως να μη μπορεί στα είκοσι λεπτά περίπου που ακολούθησαν, μαζί με τις καθυστερήσεις, να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Πέντε νίκες (Νέμαν Γκρόντνο 1-0, Σμολέβιτσι 1-0, Σλάβια Μοζίρ 2-1, Βιτέμπσκ 2-0, Μπελσίνα 2-1) και μία ήττα (Σλουτσκ 2-3) για την Ίσλοχ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού μίνι ντέρμπι.

Στον αντίποδα, σε ουδέτερη έδρα η μονομαχία της περασμένης εβδομάδας με τη Ντιναμό Μπρεστ, στην οποία η τυπικά γηπεδούχος Ενερτζέτικ επικράτησε 2-1 της πρωταθλήτριας Λευκορωσίας, πανηγυρίζοντας ταυτόχρονα το τρίτο της συνεχόμενο τρίποντο. Στο -4 πλέον από την πρωτοπόρο ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, έχοντας ένα ματς λιγότερο και την ευκαιρία με νέα νίκη σήμερα, να βρεθεί στο -1 ή σε απόσταση αναπνοής αν προτιμάτε, από την κορυφή. Μπροστά στο σκορ στο ματς με τη Ντιναμό Μπρεστ στο τεσσαρακοστό λεπτό, με κεφαλιά του Μπάκιτς σε άδειο σχεδόν τέρμα, καθώς ο σκόρερ εκμεταλλεύτηκε λάθος έξοδο του γκολκίπερ της αντιπάλου της, σημειώνοντας πάντως, πως η Ενερτζέτικ ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες πριν το 1-0, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Το 2-0 και τέλος ουσιαστικά στο ματς, με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης, με σουτ του Γιούντσιτς από το ύψος περίπου του πέναλτι (47΄), ενώ πιο χαλαρή στην συνέχεια η Ενερτζέτικ, καθώς η Ντιναμό Μπρεστ ήταν ακίνδυνη και μείωσε, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες (Ρουκ Μπρεστ 1-0, Σμολέβιτσι 2-0, Σλουτσκ 2-1) και δύο ήττες (Τορπέντο Ζοντίνο 0-2, Νέμαν Γκρόντνο 0-3) για την Ενερτζέτικ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Ιβοριανός μέσος Τουέ.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Ίσλοχ, μία και για την Ενερτζέτικ και δύο ισοπαλίες, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Ιδιαίτερα αποτελεσματική εντός έδρας η Ίσλοχ, ενώ σε καλό momentum και με στόχο το -1 από την κορυφή η ερχόμενη από τρεις σερί νίκες, Ενερτζέτικ, με το μεταξύ τους μίνι ντέρμπι να μην προσεγγίζεται εύκολα με σημείο.