Το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Βιτέμπσκ να ψάχνει την επιστροφή στα τρίποντα, καθώς παραμένει χωρίς νίκη για τέσσερις συνεχόμενες αγωνιστικές, ενώ χαρακτηριστικό για την αντίπαλο της, τη Ντιναμό Μινσκ, πως είναι η μία από τις τρεις ομάδες, που δεν έχουν ακόμα ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα.

Ισοπαλία με 1-1 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της νεοφώτιστης και ουραγού Μπελσίνα, βλέποντας την Βιτέμπσκ να παραμένει με το αποτέλεσμα αυτό, για τέταρτη, όπως προαναφέρθηκε, αγωνιστική, χωρίς νίκη. Καλύτερη η Βιτέμπσκ στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με τη Μπελσίνα, αδυνατώντας όμως να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της και την παθητική εικόνα των γηπεδούχων. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο Μπελσίνα να ανοίγει το σκορ με πέναλτι στο εξηκοστό τρίτο λεπτό και να έχει ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Παρόλα αυτά, σύμμαχος της Βιτέμπσκ η τύχη, καθώς έφτασε στο 1-1 κόντρα στην ροή του αγώνα στο εβδομήντα οκτώ, σε μια φάση όπου ο Βραζιλιάνος Ζούλιο Σέζαρ προώθησε τη μπάλα στο άδειο τέρμα, μετά από τραγικό λάθος του γκολκίπερ της Μπελσίνα. Δύο νίκες (Γκοροντέγια 1-0, Ντιναμό Μπρεστ 1-0), μία ισοπαλία (Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ 0-0) και μία ήττα (Σλάβια Μοζίρ 2-3) για την Βιτέμπσκ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 1-0 στο μίνι ντέρμπι της πρωτεύουσας φιλοξενώντας την Ίσλοχ, βλέποντας τη Ντιναμό Μινσκ να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές και τις ήττες που είχαν προηγηθεί, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-2), από την Σλουτσκ εντός και στην έδρα της πρωταθλήτριας Ντιναμό Μπρεστ. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο μίνι ντέρμπι με την Ίσλοχ, περισσότερες πάντως για τη Ντιναμό Μινσκ, με καμία όμως από τις δύο ομάδες να μη μπορεί να ανοίξει το σκορ. Κάτι πάντως που κατάφερε η Ντιναμό Μινσκ στο εξηκοστό λεπτό, με κοντινό πλασέ του Μπακχάρ, ενώ χαρακτηριστικό πως κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της 1-0, παρά το γεγονός πως από το εβδομήντα τρία έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Μία νίκη (Σμολέβιτσι 3-1) και τρεις ήττες (Μινσκ 2-3, Γκοροντέγια 0-1, Ντιναμό Μπρεστ 1-2) για τη Ντιναμό Μινσκ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 33χρονος μέσος Ολέχνοβιτς.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Βιτέμπσκ, έξι για τη Ντιναμό Μινσκ και δύο ισοπαλίες, στις 10 μονομαχίες τους με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Μονομαχία δύο εντελώς απρόβλεπτων ομάδων, στην οποία είναι αδικαιολόγητος ο τίτλος του φαβορί στη Ντιναμό Μινσκ στο σετ των τιμών και στην οποία θα επιλέξω ειδικό στοίχημα τερμάτων, παρά να πάρω το ρίσκο με οποιοδήποτε σημείο.