Ο τελικός του κυπέλλου της Λευκορωσίας στην ουδέτερη έδρα της Ντιναμό Μινσκ, ανάμεσα στην πρωταθλήτρια Ντιναμό Μπρεστ και τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, σημειώνοντας πως σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Χαρακτηριστικό, πως η σημερινή θα είναι η δεύτερη συνεχόμενη μονομαχία των δύο ομάδων μετά από αυτή της Τετάρτης που μας πέρασε για το πρωτάθλημα στην έδρα της Ντιναμό Μπρεστ, στην οποία η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ επικράτησε 3-1 και διατηρήθηκε με το αποτέλεσμα αυτό στην κορυφή. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς του πρωταθλήματος την Τετάρτη που μας πέρασε, με τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ μπροστά στο σκορ στο τριάντα ένα, με κεφαλιά του Ντραγκούν, ενώ η «απάντηση» της Ντιναμό Μπρεστ στο τεσσαρακοστό λεπτό, με πλασέ του Μιλέφσκι από το ύψος περίπου του πέναλτι. Ένα δοκάρι ακολούθως για τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και μια κλασσική ευκαιρία από τη Ντιναμό Μπρεστ στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, με τους φιλοξενούμενους πάντως πιο αποτελεσματικούς μετά το εβδομήντα, καθώς με δύο τέρματα πανηγύρισαν μία πολύ σπουδαία, από πολλές πλευρές, νίκη. Πιο συγκεκριμένα, το 2-1 για τη ΜΠΑΤΕ στο εβδομήντα τρία, με πλασέ του Νεκχάιτσικ σε άδειο σχεδόν τέρμα, ενώ το 3-1 στο ογδοηκοστό λεπτό, με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Μίλιτς.

Δραματική πρόκριση για τη Ντιναμό Μπρεστ στα ημιτελικά της φετινής διοργάνωσης, καθώς ενώ επικράτησε 2-0 εντός της Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, στην πρώτη τους μονομαχία, λίγο έλειψε να πέσει στον επαναληπτικό στην έδρα της αντιπάλου της «θύμα» μεγάλης ανατροπής, καθώς ηττήθηκε 2-4. Στην άλλη πλευρά, ανατροπή από τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στα ημιτελικά, καθώς ηττήθηκε 0-1 στην έδρα της Σλάβια Μοζίρ, αλλά επικράτησε 2-0 στην συνέχεια στον επαναληπτικό στο γήπεδο της. Στα αγωνιστικά, χωρίς προβλήματα η πρωταθλήτρια Ντιναμό Μπρεστ, ενώ πάγια πλέον για τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, η απουσία του επιθετικού Σαρόκα. Σημείο αναφοράς επίσης, πως η Ντιναμό Μπρεστ έχει κερδίσει και στους δύο τελικούς κυπέλλου που βρέθηκε αντιμέτωπη με τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, με 3-2 το 2018 πραγματοποιώντας μάλιστα την ανατροπή και στην διαδικασία των πέναλτι το 2007.

Ο τελικός του κυπέλλου είναι σίγουρα μια εντελώς διαφορετική υπόθεση σε σχέση με το προ τεσσάρων ημερών 3-1 της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ για το πρωτάθλημα στην έδρα της σημερινής της αντιπάλου. Παρόλα αυτά, εκτίμηση μου, πως η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ έχει «χτίσει» momentum και έχει την δυνατότητα να πανηγυρίσει όχι μόνο το κύπελλο, αλλά και την έκτη της συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Υ.Γ. Σε απόδοση 3,35 ο Μίλιτς της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ είναι καλή περίπτωση για anytime σκόρερ.