Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, καθώς η Σαν Πάουλι βρίσκεται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που με νίκη η Χάιντενχαϊμ θα βρεθεί στην 2η θέση, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Τρεις βαθμοί για την Σαν Πάουλι στις δύο αγωνιστικές μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, με το βαρύ 0-4 του Σαββάτου που μας πέρασε στην έδρα της Ντάρμσταντ, να διαδέχεται το πολύτιμο βαθμολογικά 1-0 φιλοξενώντας τη Νυρεμβέργη. Μπροστά στο σκορ η Ντάρμσταντ στο μεταξύ τους ματς στο έβδομο λεπτό, βλέποντας στην συνέχεια, το γρήγορο αυτό τέρμα των γηπεδούχων να ανοίγει τον ρυθμό του αγώνα. Παρόλα αυτά, τίποτα δεν έδειχνε αυτό που θα ακολουθούσε στο τελευταίο τέταρτο, ειδικά από την στιγμή που νωρίτερα υπήρχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, με την αδικαιολόγητη κατάρρευση της Σαν Πάουλι να δίνει την δυνατότητα στη Ντάρμσταντ να βρει τρεις φορές τα δίχτυα και να δώσει θριαμβευτικό τόνο στη νίκη της. Χαμένο πέναλτι επίσης από τον Διαμαντάκο στις καθυστερήσεις, δείγμα της εικόνας της Σαν Πάουλι στο τελευταίο κομμάτι του ματς. Επτά νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Σαν Πάουλι, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Νορβηγός στόπερ Έστιγκααρντ.

Στον αντίποδα, τρεις βαθμοί και για την Χάιντενχαϊμ, η οποία αν και ζορίστηκε, κατάφερε τελικά να επικρατήσει 1-0 την Παρασκευή που μας πέρασε στη μονομαχία στο γήπεδο της με την Βέχεν, αφήνοντας πίσω ταυτόχρονα το βαρύ 0-3 στην έδρα της Μπόχουμ, στο πρώτο της ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Η εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μορ (φωτό), στο εβδομηκοστό λεπτό, αυτή που έκρινε το ματς με την Βέχεν και αυτή που διατήρησε την Χάιντενχαϊμ στην 4η θέση και σε απόσταση αναπνοής από την 3η στον βαθμολογικό πίνακα, Στουτγάρδη και το 2ο Αμβούργο. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Χάιντενχαϊμ, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ πάγια πλέον, η απουσία του επιθετικού Θομάλα.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σαν Πάουλι, μία για την Χάιντενχαϊμ και μία ισοπαλία, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μίλερντορ».

Ο παράγοντας έδρα είναι αυτός που στηρίζεται και θα στηριχτεί και μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος η Σαν Πάουλι για να αποφύγει τα μπλεξίματα και τις περιπέτειες, καθώς έχει μόλις μία νίκη σε 13 συνολικά ματς μακριά από το «Μίλερντορ». Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας στο κίνητρο της σκληροτράχηλης Χάιντενχαϊμ να βρεθεί έστω και με αγώνα περισσότερο στην 2η θέση, εκτιμώντας επιπλέον, πως αν θέλει να πραγματοποιήσει την έκπληξη και να βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στη Μπουντεσλίγκα, θα πρέπει να κερδίζει ματς σαν το σημερινό. Η έδρα της Σαν Πάουλι άλλωστε μπορεί να είναι δύσκολη, αλλά δεν φοβίζει, όχι τουλάχιστον τόσο σε σχέση με προηγούμενες χρονιές.