Ντέρμπι της Βουδαπέστης, μάλιστα με ξεχωριστό βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς η Ουίπεστ βρίσκεται στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που με νίκη η Φερεντσβάρος θα εδραιωθεί στην κορυφή και θα αποκτήσει διαφορά εννέα βαθμών από την 2η Βιντεότον.

Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς της Ουίπεστ μετά την διακοπή του πρωταθλήματος λόγω του φονικού ιού, η οποία την βρήκε στην 9η θέση και το +1 όπως προαναφέρθηκε, από την επικίνδυνη ζώνη. Τρία ματς πρωταθλήματος χωρίς νίκη πριν την διακοπή, ενώ 2-2 με την ΜΤΚ Βουδαπέστης και 1-2 από την Πάκσι, στα δύο φιλικά που έδωσε στις 16 και τις 20 του μήνα, αντίστοιχα. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και έξι ήττες για την Ουίπεστ, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου για τον 25χρονο επιθετικό Νοβόντι.

Στην αντίπερα όχθη και σε αντίθεση με την Ουίπεστ, το σημερινό θα είναι το δεύτερο ματς της Φερεντσβάρος μετά την διακοπή του πρωταθλήματος, μετά το 2-1 του Σαββάτου φιλοξενώντας τη Ντέμπρετσεν, το οποίο την έφερε στο +6 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Βιντεότον. Υποτονικό το ξεκίνημα της Φερεντσβάρος στο ματς του Σαββάτου με τη Ντέμπρετσεν, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της όχι μόνο να φανεί απειλητική, αλλά και να ανοίξει το σκορ στο δέκατο τρίτο λεπτό. Παρόλα αυτά, το 0-1 φαίνεται πως «ξύπνησε» την ανώτερη σε όλη την συνέχεια του ματς, Φερεντσβάρος, η οποία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σίγκερ (φωτό) πραγματοποίησε πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, την ανατροπή. Πιο συγκεκριμένα, το 1-1 στο είκοσι δύο με ξερό βολέ, από το ύψος σχεδόν της μικρής περιοχής, ενώ το 2-1 στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό, με εκτός περιοχής βολέ, σημειώνοντας πως η Φερεντσβάρος πέρα από τις ευκαιρίες που δημιούργησε στην συνέχεια, είχε προς το φινάλε και ένα δοκάρι. Επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Φερεντσβάρος, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ουίπεστ, τρεις για την Φερεντσβάρος και πέντε ισοπαλίες, στις 12 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Λιγκ Καπ).

Αρκετή πίεση πλέον στην πλευρά της Ουίπεστ, η οποία ρίχνεται με το καλημέρα στα βαθιά, καθώς το πρώτο της ματς μετά την διακοπή του πρωταθλήματος είναι ντέρμπι, με την πρωτοπόρο και καλύτερη ομάδα της Ουγγαρίας.