Ντέρμπι ανόδου στην Στουτγάρδη, το οποίο ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Γερμανίας, βρίσκοντας την ομώνυμη ομάδα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 3η θέση με 45 βαθμούς, ένα λιγότερο από το 2ο στον βαθμολογικό πίνακα, Αμβούργο.

Δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες για την Στουτγάρδη μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, δίνοντας πλέον την δυνατότητα στην 4η στον βαθμολογικό πίνακα, Χάιντενχαϊμ, όχι μόνο να ισοβαθμήσει μαζί της, αλλά και να την απειλεί βάσιμα, είτε για την απευθείας άνοδο, είτε για την συμμετοχή της στα μπαράζ ανόδου. Οδυνηρό αρχικά το 1-2 από την Βέχεν, στο οποίο η Στουτγάρδη ισοφάρισε προσωρινά στο ογδόντα τρία και στο οποίο είδε την αντίπαλο της να φτάνει στην συνέχεια στο τρίποντο με πέναλτι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ 2-3 ακολούθως την Κυριακή που μας πέρασε στο Κίελο από την τοπική Χολστάιν Κίελ. Πίσω στο σκορ η Στουτγάρδη στο συγκεκριμένο ματς στο έβδομο μόλις λεπτό, ισοφαρίζοντας όμως με πέναλτι του Γκονζάλες στο πενήντα εννέα, παρά το γεγονός πως έμεινε με παίκτη λιγότερο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, διπλό χτύπημα στην συνέχεια από την Χολστάιν Κίελ στο εβδομηκοστό όγδοο και εβδομηκοστό ένατο λεπτό, η οποία «καθάρισε» ουσιαστικά το ματς, ενώ η μείωση του σκορ από την Στουτγάρδη στο ογδόντα έξι, χωρίς όμως κάτι περισσότερο. Δέκα νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Στουτγάρδη, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, οι μέσοι Ντιντάβι (φωτό) και Κάραζορ.

Χωρίς νίκη και το Αμβούργο στις δύο αγωνιστικές μετά την επανέναρξη, με την διαφορά πως είχε ισάριθμες ισοπαλίες, με 2-2 εκτός με την Γκρόιτερ Φιρτ, όπου πραγματοποίησε προσωρινά την ανατροπή στο σαράντα οκτώ και δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, ενώ 0-0 ακολούθως την Κυριακή με την πρωτοπόρο Αρμίνια Μπίλεφελντ. Κυρίαρχος και με πολλές ευκαιρίες η ομάδα του Αμβούργου στο ντέρμπι φιλοξενώντας την Αρμίνια, με το 0-0 όμως με την πρωτοπόρο της 2ης κατηγορίας να οφείλεται τόσο στην αστοχία των γηπεδούχων όσο και στη μεγάλη μέρα που βρέθηκε ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Τρεις νίκες, οκτώ ισοπαλίες και τρεις ήττες για το Αμβούργο, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο του, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Στουτγάρδη, τρεις για το Αμβούργο και μία ισοπαλία, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο). Άξιο αναφοράς, πως η σημερινή, θα είναι η τρίτη μονομαχία τους για την σεζόν 2019-20, με τις προηγούμενες δύο στο Αμβούργο για διαφορετικές πάντως διοργανώσεις. Πιο συγκεκριμένα, εντυπωσιακό 6-2 για το Αμβούργο στο ματς του 1ου γύρου του πρωταθλήματος, με την Στουτγάρδη όμως να δίνει την «απάντηση» της στον 2ο γύρο του κυπέλλου όπου επικράτησε 2-1 στην παράταση.

Ντέρμπι ανόδου, με το σετ των τιμών όμως, κατά την προσωπική μου άποψη, να αδικεί το Αμβούργο. Το «διπλό» σε τιμές που πλησιάζουν το 3,50 αξίζει το ρίσκο ακόμα και αν δεν επαληθευτεί, ενώ για τους μη τολμηρούς, δέκτη και η κάλυψη.