Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την ουραγό Μπελσίνα να ψάχνει όχι μόνο την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα αλλά ταυτόχρονα και μία βαθμολογική ανάσα, την στιγμή που η Σλάβια Μοζίρ βρίσκεται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +2 από την γραμμή των μπαράζ παραμονής.

Βαρύ 0-4 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, το οποίο διατήρησε τη νεοφώτιστη Μπελσίνα στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ή την εδραίωσε αν προτιμάτε, στην επικίνδυνη ζώνη. Επιπλέον, είναι με την προτελευταία στον βαθμολογικό πίνακα, Σμολέβιτσι, οι μόνες ομάδες που δεν έχουν γευτεί ακόμα την χαρά της νίκης στο φετινό πρωτάθλημα. Ανταγωνιστική η Μπελσίνα μόνο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, στο οποίο προσπάθησε να «απαντήσει» στο τέρμα της αντιπάλου της, στο είκοσι ένα, με αδικαιολόγητη όμως την κατάρρευση της στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, όπου δέχθηκε τρία ακόμα γκολ (77΄, 81΄, 88΄). Δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για τη Μπελσίνα, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, πικρή γεύση από την Σλάβια Μοζίρ από το 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Γκοροντέγια, καθώς δικαιούταν, ειδικά βάσει της εικόνας της στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι περισσότερο, αλλά και γιατί πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς στο γήπεδο της, με αντίπαλο με τον ίδιο ακριβώς στόχο. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Γκοροντέγια, με ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, με τους φιλοξενούμενους πάντως πιο αποτελεσματικούς, καθώς έφτασαν στο 0-1 στο τριακοστό λεπτό. Ανώτερη πάντως στην επανάληψη η Σλάβια Μοζίρ, ισοφαρίζοντας αρχικά με πέναλτι του Τσουχλέι στο εξήντα ένα, έχοντας ακολούθως σημαντικές ευκαιρίες για την ολική ανατροπή. Δύο νίκες και τρεις ήττες για την Σλάβια Μοζίρ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μπελσίνα, μία για την Σλάβια Μοζίρ και τρεις ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, από την στιγμή που μιλάμε για μονομαχία δύο απρόβλεπτων ομάδων. Δεδομένο πως η Μπελσίνα θα ρισκάρει, αλλά δε μπορείς να την εμπιστευτείς με το σκεπτικό και μόνο πως κάποια στιγμή θα έρθει η πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς πέρα από το μεγάλο κίνητρο, παίζει και με αφέλεια και δίνει δικαιώματα ακόμα και σε μέτριες ομάδες όπως η Σλάβια Μοζίρ.