Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε και μονομαχία με φόντο την 3η θέση στο «Στρέλνιτσε» του Γιάμπλονετς, στην οποία βρίσκεται για την ώρα η ομώνυμη ομάδα έχοντας 43 βαθμούς, ένα περισσότερο από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα, Σλόβαν Λίμπερετς.

Τρεις βαθμοί για την Γιάμπλονετς σε δύο ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, βλέποντας το βαρύ 0-5 του Σαββάτου στην έδρα της πρωτοπόρου Σλάβια Πράγας, να διαδέχεται το 1-0 φιλοξενώντας την Ζλιν. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Σλάβια Πράγας στο εικοστό ένατο λεπτό, ενώ παράδοση από την Γιάμπλονετς στην επανάληψη, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να δώσει θριαμβευτικό τόνο στη νίκη της. Οκτώ νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Γιάμπλονετς, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για την ομάδα του 61χρονου Πετρ Ράντα (φωτό), ο μέσος Κράτοτσβιλ.

Στον αντίποδα, δραματικό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 3-1 το Σάββατο φιλοξενώντας την Σλοβάτσκο, με το οποίο η Σλόβαν Λίμπερετς βρέθηκε στο -1 από την σημερινή της αντίπαλο. Πίσω στο σκορ στο συγκεκριμένο ματς στο είκοσι εννέα, με το 1-1 όμως με πέναλτι ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, χρονικό σημείο μάλιστα στο οποίο η Σλόβαν Λίμπερετς απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα. Κυρίαρχος στην συνέχεια στην επανάληψη, φτάνοντας όμως με δραματικό τρόπο στο τρίποντο, καθώς το υπέρ της αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο ενενήντα και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέντε νίκες, μία ισοπαλία και επτά ήττες για την Σλόβαν Λίμπερετς, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την Γιάμπλονετς, δύο για την Σλόβαν Λίμπερετς και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Στρέλνιτσε», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, από την στιγμή που μιλάμε για μονομαχία δύο ισάξιων σχεδόν ομάδων.