Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος Κλαουσούρα, με τη Ντεπορτίβο Σαπρίσα να ψάχνει το τρίποντο με το οποίο θα «καθαρίσει» την 1η θέση, την στιγμή που η 5η στον βαθμολογικό πίνακα Χικαράλ, παίζει τα ρέστα της, στην προσπάθεια που κάνει να βρεθεί στην πρώτη τετράδα και τα πλέι οφ.

Να σημειωθεί, πως τον τίτλο θα διεκδικήσουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις τέσσερις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, μετά φυσικά την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του Κλαουσούρα. Στην 2η κατηγορία επίσης της Κόστα Ρίκα, υποβιβάζεται η ομάδα που θα τερματίσει στην τελευταία θέση της ειδικής βαθμολογίας, όπου υπολογίζονται συνολικά τα πρωταθλήματα Απερτούρα και Κλαουσούρα.

Ισοπαλία με 2-2 την Κυριακή που μας πέρασε στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Αλαχουελένσε, με το αποτέλεσμα αυτό να μπορεί κάλλιστα να χαρακτηριστεί και νίκη, τόσο γιατί διατήρησε την απόσταση που χωρίζει τις δύο ομάδες, όσο φυσικά και από τον τρόπο που προήλθε. Πολύ πλούσιο σε φάσεις το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι της Κυριακής, στο οποίο μάλιστα υπήρχαν τρία δοκάρια, δύο για τους γηπεδούχους και ένα για τη Ντεπορτίβο Σαπρίσα, μετά το τέρμα της Αλαχουελένσε στο τριακοστό λεπτό. Προβάδισμα δύο τερμάτων ακολούθως για την Αλαχουελένσε στις αρχές της επανάληψης, με τη Σαπρίσα όμως να μειώνει αρχικά με τον Γκουζμάν στο εξήντα επτά και να φτάνει στην συνέχεια στο 2-2, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, σε μία φάση όπου ο Ροντρίγκες εκμεταλλεύτηκε από κοντά μία ασταθή απόκρουση του γκολκίπερ των γηπεδούχων. Επτά νίκες και δύο ισοπαλίες για την ομάδα του 45χρονου Βάλτερ Σεντένο (φωτό), σε εννέα ματς στο Κλαουσούρα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές για την Χικαράλ, η οποία ξέσπασε στο 5-0 της Κυριακής φιλοξενώντας την ουραγό και καταδικασμένη Ουνιβερσιτάριος και η οποία διατηρήθηκε με το αποτέλεσμα αυτό στην 5η θέση και το -2 από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα, Καρταχινές. Μεγάλη η απόσταση της Χικαράλ με την Ουνιβερσιτάριος, κάτι που αποτυπώθηκε και στο τελικό σκορ, με χαρακτηριστικό για τους γηπεδούχους, πως είχε πέντε διαφορετικούς σκόρερ. Το 1-0 στο είκοσι έξι με κοντινή προβολή του Κάνο, ενώ το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου, με εντός περιοχής βολέ του Άλβαρες, στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό. Τα σουτ των Μόρα και Μοντενέγκρο, στο εξήντα τρία και το ογδόντα επτά διαμόρφωσαν το σκορ σε 4-0, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με κοντινό βολέ του Φλόρες, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Χικαράλ, σε εννέα ματς στο Κλαουσούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 4-0 για τη Ντεπορτίβο Σαπρίσα το 2019, στο μοναδικό ματς για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Χικαράλ. Ακολούθησαν μάλιστα δύο ακόμα νίκες για τη Ντεπορτίβο Σαπρίσα στην έδρα της σημερινής της αντιπάλου, το 5-2 της ίδιας χρονιάς και το 3-0 στον 1ο γύρο του φετινού Κλαουσούρα.

Ιδιαίτερα αποτελεσματική εντός η Ντεπορτίβο Σαπρίσα και απόλυτα λογική η πολύ χαμηλή τιμή που την συνοδεύει. Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, ψάχνοντας ταυτόχρονα κάτι ελαφρώς υψηλότερο, από την στιγμή που η Ντεπορτίβο Σαπρίσα έχει περιθώριο στραβοπατήματος, στις τρεις μόλις αγωνιστικές που απομένουν.