Πολύ δυνατή αναμέτρηση στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο», με την Έλτσε να ψάχνει το τρίποντο που θα την διατηρήσει στην πρώτη εξάδα, την στιγμή που με νίκη η πρωτοπόρος Κάντιθ, θα βρεθεί στο +4 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Σαραγόσα.

Ένας μόλις βαθμός για την Έλτσε στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, με θετικό πάντως, πως διατηρήθηκε, έστω και οριακά, στην πρώτη εξάδα, παρά το 0-1 αρχικά από τη Λα Κορούνια στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο» και το 1-1 ακολούθως το Σάββατο που μας πέρασε στην έδρα της Λας Πάλμας. Μπροστά στο σκορ η Λας Πάλμας στο μεταξύ τους ματς στο τριάντα, με την Έλτσε όμως να ισοφαρίζει, κόντρα στην ροή του αγώνα, με μια εντυπωσιακή σέντρα – σουτ του Χουάν Κρουθ, εννέα λεπτά αργότερα, στη μία από τις δύο αξιόλογες επιθετικές προσπάθειες που είχε σε όλο τον αγώνα. Πολύ πιο απειλητική στην συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο η Λας Πάλμας, με τους «νησιώτες» όμως να μη μπορούν να μετουσιώσουν σε κάποιο ή κάποια τέρματα, την υπεροχή τους αλλά και τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Έξι νίκες, επτά ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Έλτσε, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο», ενώ με πρόβλημα, ο Κονγκολέζος μέσος Μφούλου.

Στον αντίποδα, τρία συνεχόμενα ματς χωρίς τρίποντο για την Κάντιθ, βλέποντας όμως να παραμένει στην κορυφή, παρά το 0-2 του Σαββάτου φιλοξενώντας την Τενερίφη. Μετριότατη εμφάνιση από την Κάντιθ στο ματς με την Τενερίφη, με το 0-2 μάλιστα βάσει εικόνας και ευκαιριών κολακευτικό, για την πρωτοπόρο της κατηγορίας. Με παίκτη λιγότερο η Κάντιθ στο εικοστό δεύτερο λεπτό, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Τενερίφη που «καθάρισε» στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (45΄) και στις αρχές της επανάληψης (47΄). Οκτώ νίκες, πέντε ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Κάντιθ, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ραμόν ντε Καράνθα», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο δεξιός μπακ Καρθελέν και ο μέσος Χοσέ Μάρι.

Προϊστορία: Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ, σε τρία ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο», με 1-0 για την Έλτσε το 2019, 3-2 για την Κάντιθ το 2017, ενώ 1-1 το 2010.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία δύο απρόβλεπτων ομάδων.