Στο «Μπουτάρκε» της Μαδρίτης το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, το οποίο έχει χαρακτήρα «τελικού» για τη Λεγκανές, παρά το γεγονός πως φαίνεται αρκετά δύσκολο να ανατρέψει τα σε βάρος της δεδομένα.

Ήττα με 1-2 το Σάββατο στην έδρα της Οσασούνα, με τη Λεγκανές όχι μόνο χωρίς τρίποντο μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, αλλά και στο -9 πλέον από την γραμμή της παραμονής. Πίσω στο σκορ η Λεγκανές στο ματς με την Οσασούνα στο ένατο μόλις λεπτό, βλέποντας όμως στην συνέχεια την πεισματάρα ομάδα της Μαδρίτης να ισοφαρίζει στο πενήντα, με ένα εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Αβιλές. Ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές στην συνέχεια μετά το 1-1, με την Οσασούνα πάντως πιο αποτελεσματική, βρίσκοντας για δεύτερη φορά το δρόμο για τα δίχτυα, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και οκτώ ήττες για τη Λεγκανές, σε 16 ματς στη La Liga στο «Μπουτάρκε», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες για την Σεβίλλη, μετά και το 1-1 της Παρασκευής φιλοξενώντας την Βαγιαδολίδ, με θετικό πάντως, παρά το γεγονός πως δεν έρχονται τρίποντα, το ότι διατηρείται, έστω και οριακά, στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πιο απειλητική η Σεβίλλη στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Βαγιαδολίδ, στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι και στο οποίο όμως είδε την αντίπαλο της να φτάνει στο 0-1, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εικοστό πέμπτο λεπτό. Αρκετό άγχος από την Σεβίλλη στην συνέχεια στην επανάληψη, όπου έσωσε μεν τον βαθμό με πέναλτι του Οκάμπος στο ογδόντα τρία, αλλά κινδύνεψε ταυτόχρονα σε δύο περιπτώσεις στο φινάλε. Επτά νίκες, πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Σεβίλλη, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Αργεντινός μέσος Βάσκες.

Προϊστορία: Μία νίκη για τη Λεγκανές, μία και για την Σεβίλλη και δύο ισοπαλίες, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπουτάρκε», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Φιλότιμες οι προσπάθειες της πεισματάρας Λεγκανές, η οποία θέλει να εξαντλήσει τις ελάχιστες, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ελπίδες που υπάρχουν για την παραμονή. Επιλογή ρίσκου πάντως το «διπλό», εκτιμώντας πως η Σεβίλλη, μπορεί να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες των γηπεδούχων και να «ξεκολλήσει» από τις ισοπαλίες.