Η σπουδαιότερη αναμέτρηση του ση βαθμών, καθώς δεν βρίσκεται μόνο στο -2 από την Ρεάλ αλλά μειονεκτεί ταυτόχρονα σε πιθανή ισοβαθμία με την «βασίλισσα», την στιγμή που οι «ροχιμπλάνκος» με μερινού προγράμματος, με τη Μπαρτσελόνα να μην έχει περιθώρια νέας απώλειας θετικό αποτέλεσμα θα εδραιωθούν στην 3η θέση.

Οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 2-2 το Σάββατο στο Βίγκο με την Θέλτα, με το οποίο η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στο -2 όπως προαναφέρθηκε από την πρωτοπόρο πλέον Ρεάλ. Το 1-0 για τη Μπαρτσελόνα στο ματς στο Βίγκο στο εικοστό λεπτό, με κεφαλιά του Λουίς Σουάρες, ενώ από ένα δοκάρι επίσης οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Το 1-1 στην συνέχεια για την Θέλτα στο πενήντα, με τον Λουίς Σουάρες όμως με σουτ από το ύψος περίπου του πέναλτι να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Παρόλα αυτά, η πεισματάρα Θέλτα όχι μόνο ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιάγκο Άσπας στο ογδοηκοστό όγδοο λεπτό, αλλά είχε σπουδαία ευκαιρία στις καθυστερήσεις για την ολική ανατροπή. Δεκαπέντε νίκες για τη Μπαρτσελόνα και μία ισοπαλία, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο «Καμπ Νόου», ενώ πάγια πλέον η απουσία του Γάλλου επιθετικού Ντεμπελέ.

Στην άλλη πλευρά, 2-1 για την Ατλέτικο το Σάββατο φιλοξενώντας την Αλαβές, βλέποντας τους «ροχιμπλάνκος» όχι μόνο να εδραιώνονται στην 3η θέση, αλλά να μετρούν τέσσερις συνεχόμενες νίκες, μετά τη μοναδική απώλεια βαθμών που είχαν, το 1-1 δηλαδή στο «Σαν Μαμές» με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, στο πρώτο τους ματς μετά την επανέναρξη. Η αλήθεια πάντως είναι, πως η Ατλέτικο δεν έβγαλε μάτια, για ακόμα μια φορά με την απόδοση της, κάνοντας τα απολύτως απαραίτητα στο ματς με την αξιόμαχη αλλά άστοχη, Αλαβές. Το 1-0 με κεφαλιά του Σαούλ στο πενήντα εννέα, ενώ δύο πέναλτι στην συνέχεια, με το 2-0 με αυτό του Ντιέγκο Κόστα στο εβδομήντα τρία, ενώ το 2-1 με αυτό της Αλαβές στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέντε νίκες, οκτώ ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Ατλέτικο, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Γουάντα Μετροπολιτάνο», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Σάβιτς και ο μέσος Κόκε.

Προϊστορία: Εννέα νίκες για τη Μπαρτσελόνα και τέσσερις ισοπαλίες, σε 13 ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ατλέτικο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Τσάμπιονς Λιγκ, Σούπερ Καπ).

Επιλογή μου ο «άσος», παρά την πίεση που υπάρχει στη Μπαρτσελόνα, ποντάροντας στην αποτελεσματικότητα της στο «Καμπ Νόου», την καλή προϊστορία της τελευταίας δεκαετίας φιλοξενώντας την Ατλέτικο, αλλά και το ότι οι «ροχιμπλάνκος» μπορεί να έρχονται από νικηφόρο σερί, αλλά τα τρίποντα τους είναι με «επαγγελματικό» τρόπο.