Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Φαμαλικάο να ψάχνει το τρίποντο που θα την διατηρήσει στην 5η θέση, την στιγμή που η Πορτιμονένσε είναι «υποχρεωμένη» να ρισκάρει, καθώς βρίσκεται στο -5 από την γραμμή της παραμονής.

Δύο συνεχόμενες ισοπαλίες στις ισάριθμες αγωνιστικές που προηγήθηκαν, με 0-0 αρχικά φιλοξενώντας τη Μπράγκα και 1-1 στην συνέχεια στην έδρα της Μορεϊρένσε, με θετικό πάντως για την Φαμαλικάο, πως διατηρήθηκε, έστω και οριακά, στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με τη Μορεϊρένσε, με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ στο εξήντα εννέα και την ισοφάριση για την Φαμαλικάο τέσσερα λεπτά αργότερα, με κοντινό πλασέ του Ισπανού επιθετικού, Τόνι Μαρτίνεθ. Ανώτερη πάντως στο τελευταίο τέταρτο του ματς η Φαμαλικάο, αδυνατώντας όμως να φτάσει στο 2-1. Επτά νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Φαμαλικάο, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 3-2 για την Πορτιμονένσε στο ντέρμπι παραμονής φιλοξενώντας τη Μαρίτιμο, με την ομάδα του Πορτιμάο να μένει «ζωντανή» στη μάχη που δίνει για την παραμονή. Ανώτερη και «πεινασμένη» για το τρίποντο στο ντέρμπι με τη Μαρίτιμο η Πορτιμονένσε, με το 1-0 από τον Μπρούνο Ταμπάτα στο είκοσι τέσσερα και το 2-0 με κοντινό πλασέ του Μπόα Μόρτε στο τριάντα εννέα. Η μείωση του σκορ ακολούθως από τη Μαρίτιμο, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πενήντα δύο, με το ματς όμως να «τελειώνει» ουσιαστικά έξι λεπτά αργότερα, με το τρίτο τέρμα της Πορτιμονένσε. Χωρίς κάτι ουσιαστικό στην συνέχεια στο τελευταίο ημίωρο, πέρα του δεύτερου τέρματος της Μαρίτιμο, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη, πέντε ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Πορτιμονένσε, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Πορτιμάο, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Βραζιλιάνος μέσος Λούκας Φερνάντες.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-2 για την Πορτιμονένσε το 2017, ενώ 1-1 το 2016, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Φαμαλικάο.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στην ομάδα που έχει λιγότερη πίεση, αλλά και στις αδυναμίες που βγάζει η Πορτιμονένσε μακριά από το γήπεδο της. Με μόλις μία εκτός έδρας νίκη άλλωστε, πολύ δύσκολα, όχι μόνο στο πορτογαλικό αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο πρωτάθλημα, μπορείς να σώσεις την κατηγορία.