Στο «Μπαλαΐδος» του Βίγκο το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Θέλτα να ψάχνει, απέναντι στην αδιάφορη Μπέτις, το τρίποντο που θα την απομακρύνει ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά θα μετριάσει ταυτόχρονα και τις εντυπώσεις από το βαρύ 1-5 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Μαγιόρκα.

Διασυρμός για την Θέλτα στο ματς στην έδρα της Μαγιόρκα, με τα δικαιολογημένα παράπονα της ομάδας του Βίγκο για το ανύπαρκτο πέναλτι με το οποίο η αντίπαλος της άνοιξε το σκορ στο δέκατο τρίτο λεπτό, να μην αποτελούν άλλοθι για το βαρύ αυτό 1-5. Δύο ακόμα τέρματα από τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, μείωση του σκορ ακολούθως από την Θέλτα με πέναλτι του Ιάγκο Άσπας στο πενήντα, αλλά κανένα περιθώριο στην συνέχεια από τους «νησιώτες» στην ομάδα του Βίγκο, καθώς η Μαγιόρκα βρήκε και πάλι το δρόμο για τα δίχτυα, στο πενήντα τρία και στο εξήντα. Πέντε νίκες, έξι ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Θέλτα, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο Βίγκο, ενώ με πρόβλημα ο μέσος Ντένις Σουάρεθ.

Στην άλλη πλευρά, 0-2 φιλοξενώντας την Βιγιαρεάλ, με μόνο θετικό για την κάκιστη στο συγκεκριμένο ματς, Μπέτις, το ότι έχει, μετά και την χθεσινή ήττα της Μαγιόρκα, απόσταση οκτώ βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Μπροστά στο σκορ η Βιγιαρεάλ στη μεταξύ τους μονομαχία με πέναλτι στο έβδομο μόλις λεπτό, το δεύτερο χτύπημα από το «κίτρινο υποβρύχιο» στο τριάντα, ενώ οριστικό τέλος στο ματς στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όταν η Μπέτις έμεινε με παίκτη λιγότερο. Ανύπαρκτη επίσης και στην επανάληψη η Μπέτις, έχοντας πάντως την τύχη με τα μέρος της, με την ήττα της να μην παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις, καθώς η Βιγιαρεάλ δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα τις ευκαιρίες που δημιούργησε, σημειώνοντας πως είχε μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι. Μία νίκη, έξι ισοπαλίες και εννέα ήττες για τη Μπέτις, σε 16 ματς στη La Liga μακριά από το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Γάλλος επιθετικός Φεκίρ (φωτό).

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Θέλτα, τρεις για τη Μπέτις και μία ισοπαλία, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Βίγκο.

Απρόβλεπτη ως ομάδα η Θέλτα, θυμίζοντας πως πριν από την βαριά ήττα της από τη Μαγιόρκα, είχε επικρατήσει 1-0 στην έδρα της Σοσιεδάδ και είχε κόψει βαθμούς από τη Μπαρτσελόνα στο Βίγκο (2-2). Παρόλα αυτά, επιλογή μου ο «άσος», καθώς απέναντι υπάρχει μια Μπέτις που δείχνει να κάνει αγγαρεία, περιμένοντας απλά να τελειώσει το πρωτάθλημα.