Πέντε αγωνιστικές για το φινάλε στη La Liga και σπουδαίο ματς στο «Σαν Μαμές», με την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο -4 από την πρώτη εξάδα, την στιγμή που τρίποντο για την Ρεάλ θα μπορεί να κάλλιστα να χαρακτηριστεί και μισός τίτλος, καθώς είναι το δυσκολότερο, θεωρητικά, εμπόδιο που έχει μέχρι τη λήξη του πρωταθλήματος.

Πολύτιμο 2-0 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Βαλένθια, με το οποίο η Αθλέτικ Μπιλμπάο διατήρησε την επαφή της με την πρώτη εξάδα, ενώ βρίσκεται ταυτόχρονα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο -2 από την 7η θέση, που υπό προϋποθέσεις μπορεί να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Επιπλέον, έσπασε το εντός έδρας αήττητο των «νυχτερίδων», ή έγινε αν προτιμάτε, η πρώτη ομάδα που πέρασε νικηφόρα φέτος από το «Μεστάγια». Τρομερά αποτελεσματική η Αθλέτικ Μπιλμπάο στο ματς στο «Μεστάγια», στο οποίο η Βαλένθια ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες και στο οποίο όμως η βασκική ομάδα αυτή που είχε τα γκολ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ραούλ Γκαρθία, ο οποίος ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων της Αθλέτικ Μπιλμπάο, με το 1-0 με περίτεχνο πλασέ από το ύψος του πέναλτι στο δέκατο τρίτο λεπτό και το 2-0 με εκτός περιοχής σουτ στις αρχές της επανάληψης (47΄). Εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο «Σαν Μαμές», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αγχωτικό 1-0 φιλοξενώντας τη «μικρή» συμπολίτισσα Χετάφε, με την Ρεάλ στο +4 πλέον από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Μπαρτσελόνα και «αγκαλιά» όσο υπερβολικό και αν ακούγεται με τον τίτλο, αν φυσικά περάσει νικηφόρα σήμερα και από το «Σαν Μαμές». Πέρα επίσης από τα παραπάνω, η «βασίλισσα» είναι και η μοναδική ομάδα της La Liga που έχει το απόλυτο στις έξι αγωνιστικές μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Σημαντικές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο μίνι ντέρμπι με την Χετάφε, στο οποίο μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν τόσο ο γκολκίπερ της «βασίλισσας», Κουρτουά, όσο και αυτός της «μικρής» της συμπολίτισσας, Νταβίντ Σόρια. Στο ίδιο περίπου τέμπο και στην επανάληψη, με την αξιόμαχη Χετάφε να είναι μάλιστα πιο απειλητική, αλλά την Ρεάλ τελικά να είναι αυτή που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, με πέναλτι του Σέρχιο Ράμος στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό. Εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Ρεάλ, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα ο Γάλλος στόπερ Βαράν και ο Βέλγος επιθετικός Αζάρ.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, πέντε για την Ρεάλ και τρεις ισοπαλίες, στις 10 μονομαχίες των δύο ομάδων την τελευταία δεκαετία στο «Σαν Μαμές».

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την Ρεάλ, σε σχέση φυσικά με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, παρά το γεγονός πως η «βασίλισσα» έχει και τον αέρα του +4 από τη Μπαρτσελόνα αλλά και το απόλυτο όπως προαναφέρθηκε σε έξι αγωνιστικές μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος.