Σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο «Ριαθόρ», πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε, με τη Λα Κορούνια, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που με νίκη η Ουέσκα θα διατηρηθεί στην 2η θέση και με μικρό πλεονέκτημα, στη μεγάλη μάχη που δίνει για την απευθείας άνοδο, με την Σαραγόσα και την Αλμερία.

Ισοπαλία με 1-1 για τη Λα Κορούνια την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Τενερίφης, με την οποία, η ομάδα της Γαλικίας διατηρήθηκε, έστω και οριακά, εκτός της επικίνδυνης ζώνης, παραμένοντας ταυτόχρονα αήττητη και στο έκτο της ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Παθητική η εικόνα της Λα Κορούνια στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Τενερίφη, στο οποίο πάντως κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν, παρά τις σημαντικές ευκαιρίες της αντιπάλου της. Εντελώς διαφορετική πάντως η εικόνα της στην επανάληψη, όπου πήρε τα ηνία του ματς και άγγιξε σε τρεις περιπτώσεις το 1-0, με το σκορ όμως να ανοίγει από πέναλτι για τους γηπεδούχους, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο ογδοηκοστό δεύτερο λεπτό. Παρόλα αυτά, η πεισματάρα Λα Κορούνια έσωσε τον βαθμό, με μία εκτός περιοχής «φωτοβολίδα» του Ακέτσε, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Έξι νίκες, οκτώ ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Λα Κορούνια, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ριαθόρ», ενώ αγώνας δρόμου, για τον στόπερ Νολασκοαΐν.

Στον αντίποδα, δύο συνεχόμενες πολύτιμες νίκες για την Ουέσκα, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0), πρώτα στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Σαραγόσα και στην συνέχεια φιλοξενώντας τη Λας Πάλμας, οι οποίες την έφεραν, έστω και οριακά, στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η κεφαλιά του Ιάπωνα επιθετικού Οκαζάκι στο σαράντα πέντε, στη μοναδική αξιόλογη επιθετική προσπάθεια της Ουέσκα στο ματς με τη Λας Πάλμας, αυτή που έκανε την διαφορά στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, με την ομάδα μάλιστα του 44χρονου Μίτσελ να έχει στην συνέχεια σύμμαχο την τύχη, καθώς οι «νησιώτες» είχαν σπουδαίες ευκαιρίες. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και εννέα ήττες για την Ουέσκα, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Αλκοράθ», ενώ με πρόβλημα, ο Ιβοριανός μέσος Ντουκουρέ.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για τη Λα Κορούνια το 2012, στο μοναδικό ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ουέσκα.

Αήττητη η σκληροτράχηλη Λα Κορούνια μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, με αυτό όμως να μην είναι αρκετό για να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη. Παρόλα αυτά, δεδομένο πως θα ζορίσει αρκετά την κυνική το τελευταίο διάστημα και 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Ουέσκα. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.