Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Ζιλ Βισέντε, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Ρίο Άβε δίνει μεγάλη μάχη για να κρατηθεί στην 5η θέση, έχοντας απόσταση ενός βαθμού από την Γκιμαράες και δύο από την Φαμαλικάο.

Ήττα με 1-2 στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» την προηγούμενη αγωνιστική από την Σπόρτινγκ, η τέταρτη για την Ζιλ Βισέντε στα πέντε της ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, με θετικό πάντως, πως έχει ένα μικρό αλλά σημαντικό «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Ιδιαίτερα απειλητική η Ζιλ Βισέντε και με άγνοια κινδύνου στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σπόρτινγκ, στο οποίο είδε να της ακυρώνονται σωστά δύο γκολ και στο οποίο η «μεγάλη» αντίπαλος της βρήκε δίχτυα, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, στο εικοστό δεύτερο λεπτό. Το δεύτερο τέρμα της Σπόρτινγκ στο τέταρτο λεπτό της επανάληψης, με τα «λιοντάρια» να χαλαρώνουν στην συνέχεια του ματς και την Ζιλ Βισέντε απλά να μειώνει με πέναλτι του Ρούμπεν Ριμπέιρο στο ενενήντα. Πέντε νίκες, έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Ζιλ Βισέντε, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Βραζιλιάνος στόπερ Ιγκόρ Νογκέιρα.

Στην αντίπερα όχθη, μεγάλη κερδισμένη της προηγούμενης αγωνιστικής η Ρίο Άβε, καθώς το σπουδαίο 4-3 φιλοξενώντας τη Μπράγκα, συνάρτηση της εντός έδρας ήττας της Φαμαλικάο από την Πορτιμονένσε, της έδωσε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στην 5η θέση. Άμυνες που έμπαζαν από παντού στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μπράγκα, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν με προβάδισμα δύο τερμάτων στο είκοσι επτά και στο οποίο όμως η Ρίο Άβε κατάφερε να πραγματοποιήσει εντυπωσιακή ανατροπή στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα, το 1-2 με κοντινό πλασέ του Ιρανού επιθετικού, Ταρέμι, στο τριάντα τέσσερα, το 2-2 ένα λεπτό αργότερα, με εντυπωσιακό, εντός περιοχής διαγώνιο βολέ του Νούνο Σάντος, ενώ η ολική ανατροπή, με σουτ του Ζέλσον Νταλά, από το ύψος περίπου του πέναλτι. Θρίλερ το ματς ακολούθως στην επανάληψη, με τη Μπράγκα να ισοφαρίζει στο ογδόντα ένα, αλλά την Ρίο Άβε να φτάνει στο 4-3 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, με πέναλτι του Ταρέμι. Οκτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ρίο Άβε, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Βραζιλιάνος στόπερ Αντερλάν Σάντος.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ρίο Άβε και τρεις ισοπαλίες, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ζιλ Βισέντε.

Μόνο μία νίκη μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος η Ζιλ Βισέντε, το εντός 3-0 σε βάρος της ουραγού και καταδικασμένης, Άβες, εκτιμώντας όμως πως δεν θα κινδυνεύσει στις τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν. Επιλογή μου το «διπλό», μάλιστα σε ελκυστικές τιμές, ποντάροντας στην ομάδα που έχει ισχυρότερο κίνητρο, τονίζοντας επιπλέον, πως βάσει των παραπάνω, αξίζει το ρίσκο ακόμα και αν δε επαληθευτεί.