Το σπουδαιότερο ματς του σημερινού προγράμματος, με την Τορπέντο Ζοντίνο να ψάχνει το τρίποντο με το οποίο θα βρεθεί στο -1 από την κορυφή, την στιγμή που με νίκη η Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ θα περάσει στην 1η θέση, καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία της πρωτοπόρου και κυπελλούχου ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ.

Επικράτηση με 1-0 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Βιτέμπσκ, βλέποντας την Τορπέντο Ζοντίνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές στο ματς με την Βιτέμπσκ, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι για τους φιλοξενούμενους, με την Τορπέντο Ζοντίνο πάντως πιο αποτελεσματική, με το γκολ που έκρινε τελικά τον αγώνα στο εξηκοστό ένατο λεπτό, με εκτός περιοχής περίτεχνο πλασέ του Βραζιλιάνου μέσου Γκαμπριέλ Ράμος. Πέντε νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Τορπέντο Ζοντίνο, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες για την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, με πιο πρόσφατη το 1-1 στην έδρα της Μινσκ, αδυνατώντας να εκμεταλλευτεί την περασμένη εβδομάδα την απώλεια βαθμών της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ. Πιο απειλητική η Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς στην έδρα της Μινσκ, ανοίγοντας τελικά το σκορ στο πεντηκοστό έκτο λεπτό, με κοντινό πλασέ του Γεωργιανού μέσου Ντιασαμίτζε. Παρόλα αυτά, δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν, με το 1-1 δέκα λεπτά αργότερα, σε μία από τις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού αξιόλογες επιθετικές προσπάθειες της αντιπάλου της. Τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες για την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Τορπέντο Ζοντίνο, έντεκα για την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ και τρεις ισοπαλίες, στις 18 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την ερχόμενη από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες, Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά κόντρα σε ένα αξιόμαχο και με έφεση στο σκοράρισμα, αντίπαλο, όπως είναι η Τορπέντο Ζοντίνο.