Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε και μεγάλη μάχη στην κορυφή ανάμεσα στη Μπασακσεχίρ και την Τραμπζονσπόρ, με την πρώτη να φιλοξενεί σήμερα τη Ντενιζλίσπορ, έχοντας την ευκαιρία με τρίποντο να βρεθεί στο +5, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο από την ομάδα της Τραπεζούντας.

Πολύτιμο 2-0 για τη Μπασακσεχίρ το Σάββατο που μας πέρασε στην έδρα της Αντάλιασπορ, το οποίο διατήρησε το +2 που έχει με την Τραμπζονσπόρ, η οποία κατάφερε μια μέρα αργότερα να μείνει «ζωντανή» στη μάχη του τίτλου, με το «διπλό» που πήρε στην Πόλη στη μονομαχία της με την Γαλατά. Παθητική εμφάνιση από τη Μπασακσεχίρ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Αντάλιασπορ, με την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος πάντως, να διατηρεί το μηδέν, έστω και με σύμμαχο την τύχη. Αλλαγή σκηνικού όμως στην επανάληψη, με τη Μπασακσεχίρ να συνέρχεται από το λήθαργο του πρώτου μέρους, να κυριαρχεί και να ανοίγει τελικά το σκορ με ατομική προσπάθεια και διαγώνιο, εντός περιοχής πλασέ του Ντεμπά Μπα στο εβδομήντα. Ο Ελία στην συνέχεια, με κοντινό πλασέ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, αυτός που διαμόρφωσε το πολύτιμο 2-0 για τη Μπασακσεχίρ. Δέκα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα για τη Μπασακσεχίρ, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο «Φατίχ Τερίμ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Μολδαβός στόπερ Επουρεάνου.

Στην άλλη πλευρά, 0-1 φιλοξενώντας την Γκαζιαντέπ, με τη Ντενιζλίσπορ όχι μόνο χωρίς νίκη μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, αλλά και σε περιπέτειες, καθώς βρίσκεται πλέον σε απόσταση τριών μόλις βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Σε ρηχά νερά στο ματς με την Γκαζιαντέπ, στο οποίο ηττήθηκε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, με το 0-1 μάλιστα να αποτελεί και το «κύκνειο άσμα» στον πάγκο για τον 48χρονο Μπουλέντ Ουιγκιούν. Τέσσερις νίκες, έξι ισοπαλίες και πέντε ήττες για τη Ντενιζλίσπορ, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα ο Πορτογάλος δεξιός μπακ Τιάγκο Λόπες.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Μπασακσεχίρ, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Ντενιζλίσπορ, με 3-1 το 2010 και 1-0 το 2014.

Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε και τα λάθη απαγορεύονται για τη Μπασακσεχίρ, αν δεν θέλει βέβαια να δει τους ίδιους εφιάλτες με το περσινό πρωτάθλημα.