Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε και ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, καθώς η προτελευταία στην βαθμολογία Εξτρεμαδούρα παίζει το τελευταίο της ίσως χαρτί, την στιγμή που με νίκη η πρωτοπόρος Κάντιθ θα βρεθεί στο +8 από τους διώκτες της, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο και θα «αγκαλιάσει» ουσιαστικά την άνοδο.

Ήττα με 0-1 στο ντέρμπι παραμονής το Σάββατο που μας πέρασε στην έδρα της Νουμάνθια, με το αποτέλεσμα αυτό να εδραιώνει την Εξτρεμαδούρα στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μπροστά στο σκορ η Νουμάνθια στο μεταξύ τους ντέρμπι στο δέκατο τρίτο λεπτό, με το σκορ στην συνέχεια να μην αλλάζει, παρά τις ευκαιρίες που υπήρχαν και από τις δύο πλευρές. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δέκα ήττες για την Εξτρεμαδούρα, σε 19 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Γκανέζος μέσος Λομοτέι.

Στην άλλη πλευρά, μεγάλη κερδισμένη της προηγούμενης αγωνιστικής η Κάντιθ, καθώς εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες βαθμών των υπόλοιπων ομάδων που βρίσκονται στην κορυφή και συνάρτηση του εντός 2-0 σε βάρος της Οβιέδο, βρέθηκε στο +5 από τους διώκτες της. Αποφασισμένη η Κάντιθ για το τρίποντο στο ματς με την Οβιέδο, περιορίζοντας σε ρόλο κομπάρσου την αντίπαλο της, «καθαρίζοντας» με τα δύο τέρματα του Λοθάνο (44΄,51΄), παρά το γεγονός μάλιστα πως ξεκίνησε με χαμένο πέναλτι, στο δωδέκατο λεπτό. Οκτώ νίκες, έξι ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Κάντιθ, σε 19 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ραμόν ντε Καράνθα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Άλεξ.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Εξτρεμαδούρα στο ματς του περσινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Κάντιθ.

Τέσσερις αγωνιστικές όπως προαναφέρθηκε για το φινάλε, οι οποίες όμως είναι πολύ λίγες για την Εξτρεμαδούρα, όσο φιλότιμο και αν υπάρχει. Επιλογή μου το «διπλό», εκτιμώντας πως η Κάντιθ μπορεί να το πάρει ακόμα και αν δεν πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης.