Σε ρόλο φαβορί η Μπαρτσελόνα φιλοξενώντας την συμπολίτισσα και ουραγό Εσπανιόλ, ψάχνοντας το τρίποντο, με το οποίο θα βρεθεί στο -1 από την πρωτοπόρο Ρεάλ, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, προσπαθώντας φυσικά να εξαντλήσει τις λιγοστές ελπίδες που έχει για να «κλέψει» τον τίτλο.

Επιβλητικό 4-1 την Κυριακή που μας πέρασε στην έδρα της Βιγιαρεάλ, βλέποντας τη Μπαρτσελόνα να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές, με την ζημιά πάντως να έχει γίνει στα ματς που προηγήθηκαν, με το 2-2 που είχε προηγηθεί στο Βίγκο με την Θέλτα και την ισοπαλία με το ίδιο σκορ φιλοξενώντας την Ατλέτικο. Το 1-0 για τη Μπαρτσελόνα στο ματς με την Βιγιαρεάλ από αυτογκόλ των γηπεδούχων στο τρίτο μόλις λεπτό, το 1-1 στην συνέχεια στο δέκα τέσσερα, με το εντυπωσιακό όμως εκτός περιοχής πλασέ του Λουίς Σουάρες στο είκοσι, να της δίνει και πάλι το προβάδισμα. Εξίσου εντυπωσιακό και το τρίτο τέρμα της Μπαρτσελόνα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου από τον Γκριεζμάν (45΄), ενώ το κερασάκι στην τούρτα από πλασέ του Φατί από το ύψος περίπου του πέναλτι, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Δεκαπέντε νίκες και δύο ισοπαλίες για τη Μπαρτσελόνα, σε 17 ματς στη La Liga στο «Καμπ Νόου», ενώ πάγιες πλέον οι απουσίες του Ολλανδού μέσου Ντε Γιονγκ και του Γάλλου επιθετικού Ντεμπελέ.

Στην άλλη πλευρά, 0-1 φιλοξενώντας τη Λεγκανές, με το αποτέλεσμα αυτό να είναι η «ταφόπλακα» ουσιαστικά στις ελάχιστες ελπίδες που διατηρούσε η Εσπανιόλ για το θαύμα. Φιλότιμη η προσπάθεια της Εσπανιόλ στο ματς με τη Λεγκανές, στο οποίο ήταν άστοχη και στο οποίο είδε τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης να βρίσκει δίχτυα, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δέκα ήττες για την Εσπανιόλ, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Αργεντινός επιθετικός Καλέρι.

Προϊστορία: Δώδεκα νίκες για τη Μπαρτσελόνα, σε ισάριθμα ντέρμπι την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Εσπανιόλ, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Φαβορί φυσικά η Μπαρτσελόνα, ενώ εντυπωσιακή η προϊστορία της τελευταίας δεκαετίας φιλοξενώντας τη «μικρή» της συμπολίτισσα. Ειδικό στοίχημα τερμάτων πάντως η επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά κάτι ελκυστικό, καθώς η τιμή του «άσου» δεν ικανοποιεί ούτε τοκογλύφο.

Πρόταση: Over 3,5