Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε και μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την καταδικασμένη Άβες να παίζει για το γόητρο και με στόχο, αν βέβαια υπάρχει, να βάλει τέλος στο μεγάλο αρνητικό της σερί, την στιγμή που η Σετούμπαλ έχει μπλέξει πλέον σε περιπέτειες, καθώς έχει απόσταση τριών μόλις βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη.

Βαρύ 0-4 το Σάββατο που μας πέρασε στην έδρα της Μπράγκα, με την Άβες να γνωρίζει την τρίτη συνεχόμενη ήττα της, παραμένοντας ταυτόχρονα χωρίς νίκη από τις αρχές Φεβρουαρίου και για 11 συνεχόμενες αγωνιστικές. Ανταγωνιστική η Άβες μόνο στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με τη Μπράγκα, στο οποίο υπήρχαν σημαντικές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές και στο οποίο άγγιξε το 1-0 στο πέμπτο μόλις λεπτό, χρονικό σημείο που είχε ένα οριζόντιο δοκάρι. Κατάρρευση όμως στην επανάληψη, δίνοντας την ευκαιρία στη Μπράγκα να βρει τέσσερις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και έντεκα ήττες για την Άβες, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, ακόμα μεγαλύτερο το αρνητικό σερί της Σετούμπαλ, καθώς με το εντός 2-3 του Σαββάτου από την Πάσος Φερέιρα, γνώρισε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της και παρέμεινε ταυτόχρονα χωρίς τρίποντο από τα τέλη Ιανουαρίου και για 12 συνεχόμενες αγωνιστικές. Ένα οριζόντιο δοκάρι αλλά και σημαντικές ευκαιρίες για την Πάσος Φερέιρα στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, με τα γκολ όμως να έρχονται, κόντρα στην ροή του αγώνα, από την πλευρά της Σετούμπαλ, με δύο κοντινές κεφαλιές από τους Ματιόλα και Μπρούνο Πιρές να διαμορφώνουν το 2-0, στο είκοσι επτά και το σαράντα πέντε, αντίστοιχα. Παρόλα αυτά, μεγάλη ανατροπή από την Πάσος Φερέιρα στην επανάληψη, η οποία μάλιστα είχε ευκαιρίες απέναντι στην απαράδεκτη Σετούμπαλ, για περισσότερα τέρματα. Τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες για την Σετούμπαλ, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπονφίμ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Βραζιλιάνος μέσος Καρλίνιος. Ντεμπούτο επίσης στον πάγκο της, για τον 50χρονο Λίτο Βιντιγκάλ.

Προϊστορία: Επικράτηση με 4-1 για την Σετούμπαλ το 2018, ενώ 2-1 για την Άβες το 2019, στις δύο μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την ουραγό του φετινού πρωταθλήματος.

Μεγάλο το αρνητικό σερί της Σετούμπαλ, με επιλογή ρίσκου πάντως το «διπλό», ποντάροντας καθαρά στο ότι έχει ισχυρότερο κίνητρο από την καταδικασμένη Άβες.