Ματς με χαρακτήρα «τελικού» το σημερινό για την Τζένοα, η οποία βρίσκεται από χθες, έστω και με ένα αγώνα λιγότερο, στην επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Νάπολι έχει στόχο απλά το καλύτερο πλασάρισμα, από την στιγμή που εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο με την κατάκτηση του κυπέλλου.

Χωρίς τρίποντο η Τζένοα στις τέσσερις αγωνιστικές μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, με το 2-2 όμως της Κυριακής στην έδρα της Ουντινέζε να μπορεί κάλλιστα, από τον τρόπο που αυτό προήλθε, να χαρακτηριστεί και νίκη. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Ουντινέζε στο μεταξύ τους ματς στο εβδομήντα τρία, με την Τζένοα όμως να μειώνει αρχικά με εκτός περιοχής σουτ του Πάντεβ στο ογδόντα ένα και να ισοφαρίζει ακολούθως με τον Πιναμόντι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, σε μία φάση όπου ο σκόρερ πήρε το ριμπάουντ από χαμένο πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και εννέα ήττες για την Τζένοα, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ πάγια πλέον η απουσία του 31χρονου Σέρβου μέσου Ραντοβάνοβιτς.

Στην αντίπερα όχθη, 2-1 για τη Νάπολι φιλοξενώντας την Ρόμα, με την κυπελλούχο Ιταλίας να επιστρέφει άμεσα στα τρίποντα, μετά το εκτός 0-2 που είχε προηγηθεί από την Αταλάντα. Χωρίς γκολ το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ρόμα, παρά τις σημαντικές ευκαιρίες που υπήρχαν εκατέρωθεν, αλλά εντελώς διαφορετική εικόνα στην επανάληψη, όπου οι δύο ομάδες βρήκαν τρεις φορές συνολικά το δρόμο για τα δίχτυα. Το 1-0 στο πενήντα πέντε, με κοντινό πλασέ του Καγιεχόν, το 1-1 για την Ρόμα στην συνέχεια στο εξήντα, με την πεισματάρα Νάπολι όμως να φτάνει στο τρίποντο, με ένα εντυπωσιακό, εντός περιοχής διαγώνιο πλασέ του Ινσίνιε, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε. Επτά νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Νάπολι, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο Σενεγαλέζος στόπερ Κουλιμπαλί και ο Γερμανός μέσος Ντέμε. Απαραίτητη σημείωση, πως αν η Νάπολι τερματίσει στην πρώτη εξάδα και η 7η θέση θα δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο, λόγω της κατάκτησης του κυπέλλου.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Τζένοα, έξι για τη Νάπολι και δύο ισοπαλίες, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την ομάδα της Γένοβας.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για τη Νάπολι, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά απέναντι σε ένα αντίπαλο που θα παίξει με το μαχαίρι στα δόντια, ειδικότερα όταν η Τζένοα έχει βρει σε όλα της τα ματς μετά την επανέναρξη, παρά το γεγονός πως δεν κατάφερε να κερδίσει σε κανένα από αυτά.

Πρόταση: G/G & Over 2,5