Το ματς με το οποίο ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής, με στόχο της Λουγκάνο να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη και να μη μπλέξει φυσικά σε περιπέτειες, την στιγμή που με τρίποντο η Σεν Γκάλεν θα ανακτήσει την κορυφή.

Ήττα με 0-3 την Κυριακή που μας πέρασε στην έδρα της Γιουνγκ Μπόις, με θετικό πάντως για τη Λουγκάνο, το «μαξιλαράκι» ασφαλείας ή το +8 αν προτιμάτε, από την επικίνδυνη ζώνη. Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Λουγκάνο στο ματς στην έδρα της Γιουνγκ Μπόις, στο οποίο έχασε σχεδόν με κάτω τα χέρια και στο οποίο μάλιστα το τελικό σκορ την κολακεύει. Αρνητικός πρωταγωνιστής μάλιστα ο Ιβοριανός στόπερ, Γιάο, με δύο αυτογκόλ, στο τριάντα δύο και το εξήντα, ενώ το τρίτο τέρμα της Γιουνγκ Μπόις στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέσσερις νίκες, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Λουγκάνο, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου για το μέσο Κουστόντιο.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο 2-1 φιλοξενώντας την Σιόν, βλέποντας την Σεν Γκάλεν να πανηγυρίζει την τρίτη της συνεχόμενη νίκη και τέταρτη ταυτόχρονα σε πέντε συνολικά ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Δύο τέρματα από τον Βόσνιο επιθετικό Ντεμίροβιτς (φωτό) στο πρώτο εικοσάλεπτο στο ματς με την Σιόν, με κοντινό σουτ στο δώδεκα και κεφαλιά στο δέκα εννέα, με τη μείωση του σκορ στην συνέχεια από τους φιλοξενούμενους στο είκοσι δύο. Μία σημαντική ευκαιρία ακολούθως από την Σιόν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με την Σεν Γκάλεν όμως να κυριαρχεί στην επανάληψη, να έχει ευκαιρίες και γενικότερα να μη νιώθει κίνδυνο, παρά το εύθραυστο 2-1. Εννέα νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Σεν Γκάλεν, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Γκιλεμενότ.

Προϊστορία: Επτά νίκες για τη Λουγκάνο και τέσσερις για την Σεν Γκάλεν, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Κορναρέντο».

Η απρόβλεπτη Λουγκάνο δείχνει να έχει πιάσει το ταβάνι της, εκτιμώντας πως δύσκολα θα μπορέσει κάτι περισσότερο από την 7η θέση. Ισχυρότερο το κίνητρο της αποτελεσματικής εδώ και τρεις αγωνιστικές Σεν Γκάλεν, η οποία με νίκη θα βάλει και πάλι πλάτη την Γιουνγκ Μπόις.