Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε και σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο «Σαν Μαμές», με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να παίζει τα ρέστα της για την 7η θέση, την στιγμή που η Σεβίλλη δίνει τη δική της μάχη για να διατηρηθεί στην πρώτη τετράδα.

Ήττα με 0-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Ρεάλ, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο πλέον, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο -3 από την 7η θέση. Πικρή γεύση πάντως από αυτό το 0-1 από την Ρεάλ, καθώς η βασκική ομάδα κοίταξε στα μάτια τη «μεγάλη» αντίπαλο της και έχει δικαιολογημένα παράπονα για πέναλτι που της αρνήθηκε ο διαιτητής. Ευκαιρίες γενικότερα και από τις δύο πλευρές στο συγκεκριμένο ματς, το οποίο κρίθηκε από πέναλτι που σωστά πήρε η Ρεάλ, μετά την χρήση του VAR, στο εβδομηκοστό λεπτό. Εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, σε 17 ματς στη La Liga στο «Σαν Μαμές», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Ραούλ Γκαρθία.

Στον αντίποδα, αγχωτικό 1-0 φιλοξενώντας την σκληροτράχηλη Έιμπαρ, το οποίο διατήρησε την Σεβίλλη στην 4η θέση και το +3 από την 5η στον βαθμολογικό πίνακα, Βιγιαρεάλ, μάλιστα με ένα αγώνα λιγότερο από το «κίτρινο υποβρύχιο». Κυρίαρχος η Σεβίλλη στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Έιμπαρ, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα, τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Αλλαγή σκηνικού όμως μετά το 1-0 στην επανάληψη, από το κοντινό πλασέ του Οκάμπος στο πεντηκοστό έκτο λεπτό, καθώς υπήρχαν σημαντικές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι για την Έιμπαρ. Οκτώ νίκες, πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Σεβίλλη, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», ενώ με πρόβλημα, ο Τσέχος γκολκίπερ Βάσλικ.

Προϊστορία: Εννέα νίκες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο και τρεις για την Σεβίλλη, στις 12 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σαν Μαμές», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Γιουρόπα Λιγκ). Σημείο αναφοράς, πως σε ματς πρωταθλήματος, η Αθλέτικ Μπιλμπάο έχει εννέα συνεχόμενες νίκες, μετά το 4-0 της Σεβίλλης το 2010. Οι άλλες δύο νίκες για την Σεβίλλη, το 3-1 του 2019 στην φάση των «16» του κυπέλλου και το 2-1 του 2016 στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Ικανή να προβληματίσει οποιονδήποτε στο «Σαν Μαμές» η Αθλέτικ Μπιλμπάο, με επιλογή τεράστιο ρίσκου τον «άσο», ποντάροντας στο εντυπωσιακό σερί που έχει σε αγώνες πρωταθλήματος φιλοξενώντας την Σεβίλλη, όπου την έχει κερδίσει εννέα συνεχόμενες φορές από το 2011.