Στο «Μπεντεγκόντι» το ματς με το οποίο ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής, βρίσκοντας την Βερόνα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 9η θέση με 42 βαθμούς και την Ίντερ στην 4η και το -4 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Λάτσιο.

Ήττα με 0-2 την Κυριακή στην έδρα της Μπρέσια, η οποία μείωσε δραματικά τις λιγοστές ελπίδες που υπήρχαν στην Βερόνα για μια θέση στην πρώτη εξάδα. Ξεκίνημα με δοκάρι για τη Μπρέσια στο μεταξύ τους ματς, με την Βερόνα όμως να κυριαρχεί στην συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο, αλλά να αδυνατεί να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα. Ευκαιρίες ακολούθως από την Βερόνα και στην επανάληψη, με την αντίπαλο της πάντως πιο αποτελεσματική, βλέποντας τη Μπρέσια να την «τιμωρεί» στο πενήντα δύο και το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οκτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Βερόνα, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπεντεγκόντι», ενώ με πρόβλημα, οι επιθετικοί Σαλσέδο και Μπορίνι.

Στην αντίπερα όχθη, οδυνηρό 1-2 για την Ίντερ την Κυριακή φιλοξενώντας τη Μπολόνια, με την ομάδα του 50χρονου Αντόνιο Κόντε (φωτό) να γνωρίζει την πρώτη της ήττα μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Το τέρμα του Λουκάκου στο εικοστό δεύτερο λεπτό, αυτό που έβαλε μπροστά την Ίντερ, βλέποντας να είναι ταυτόχρονα και ότι υπήρχε ποιοτικά από το «φτωχό» σε φάσεις πρώτο ημίχρονο του ματς με τη Μπολόνια. Εντελώς διαφορετικό πάντως το ματς στην επανάληψη, με τη Μπολόνια να ξεκινάει με δοκάρι, ενώ χαμένο πέναλτι από τον Λαουτάρο Μαρτίνεθ στην συνέχεια για την Ίντερ, παίζοντας μάλιστα με παίκτη παραπάνω. Το σοκ πάντως για την ομάδα του Κόντε, στο εβδομήντα τέσσερα και το ογδόντα, με την εμβρόντητη Ίντερ να μην καταλαβαίνει τι την «χτύπησε». Δέκα νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ίντερ, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα οι στόπερ Ντ΄Αμπρόζιο και Μπαστόνι.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Ίντερ και μία ισοπαλία, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Βερόνα.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την απρόβλεπτη Ίντερ, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, από την στιγμή που δοκιμάζεται στο «Μπεντεγκόντι» με την αξιόμαχη Βερόνα.