Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε, με την Φαμαλικάο να δίνει μεγάλη μάχη με την Ρίο Άβε και την Γκιμαράες για την 5η θέση, την στιγμή που η Μπενφίκα έχει χάσει ουσιαστικά το πρωτάθλημα από την Πόρτο.

Επικράτηση με 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Τοντέλα, με την Φαμαλικάο να εκμεταλλεύεται την ήττα της Ρίο Άβε από την Ζιλ Βισέντε και να ανεβαίνει στην 5η θέση. Στο -6 πλέον απο την κορυφή, το οποίο όμως είναι ουσιαστικά -7 απο την στιγμή που μειονεκτεί απο την Πόρτο σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς έχει ηττηθεί και στα δύο μεταξύ τους ντέρμπι. Τα απολύτως απαραίτητα για την Φαμαλικάο στο ματς στην έδρα της Τοντέλα, στο οποίο η αντίπαλος της είχε περισσότερες και σπουδαιότερες ευκαιρίες και στο οποίο όμως κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα, κόντρα στην ροή του αγώνα, με εντυπωσιακό, εκτός περιοχής διαγώνιο πλασέ του Φάμπιο Μάρτινς, στο πεντηκοστό πέμπτο λεπτό. Επτά νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Φαμαλικάο, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Ισπανός επιθετικός Τόνι Μαρτίνεθ.

Στην άλλη πλευρά, επικράτηση με 3-1 φιλοξενώντας τη Μποαβίστα, με τη Μπενφίκα να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές, στην «πρώτη» του υπηρεσιακού στον πάγκο, Νέλσον Βερίσιμο. Ξέσπασμα από τη Μπενφίκα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μποαβίστα, με τους «αετούς» να εκμεταλλεύονται την παθητικότητα αλλά και τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες για περισσότερα από τα τρία τέρματα που πέτυχαν με τους Αντρέ Αλμέιδα (13΄), Πίτσι (31΄) και Γκάμπριελ (42΄). Με το πόδι στο γκάζι στην συνέχεια και στην επανάληψη, χωρίς πάντως να πετύχουν κάποιο άλλο γκολ, ενώ η μείωση του σκορ από τη Μποαβίστα στο εξήντα τέσσερα, κόντρα στην ροή του αγώνα. Έντεκα νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μποαβίστα, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντα Λουζ», ενώ με πρόβλημα, ο Ισπανός αριστερός μπακ Άλεξ Γκριμάλντο.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 1-1 στα ημιτελικά του φετινού κυπέλλου, με αυτό να είναι το μοναδικό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Φαμαλικάο.

Ξέσπασμα όπως προαναφέρθηκε για τη Μπενφίκα στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την απρόβλεπτη Μποαβίστα, χωρίς αυτό πάντως να δικαιολογεί τις χαμηλές τιμές που συνοδεύουν τους «αετούς», ειδικά στην έδρα της αξιόμαχης και με μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο, Φαμαλικάο.