Σε ρόλο φαβορί η Ατλέτικο φιλοξενώντας στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» την αδιάφορη βαθμολογικά Μπέτις, με τους «ροχιμπλάνκος» να ψάχνουν το τρίποντο που θα τους διατηρήσει την τιμητική 3η θέση, πίσω φυσικά από την συμπολίτισσα Ρεάλ και τη Μπαρτσελόνα.

Ισοπαλία με 1-1 για την Ατλέτικο την προηγούμενη αγωνιστική στο Βίγκο με την τοπική Θέλτα, με το αποτέλεσμα αυτό να δίνει την ευκαιρία στην Σεβίλλη να την πιάσει στην 3η θέση. Απαραίτητη σημείωση πάντως, πως οι «ροχιμπλάνκος» υπερτερούν της Σεβίλλης στην ισοβαθμία και είναι αυτοί που βρίσκονται φυσικά στην τιμητική 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μπροστά στο σκορ η Ατλέτικο στο ματς στο Βίγκο στο πρώτο μόλις λεπτό, με κοντινό πλασέ του Μοράτα, με τους «ροχιμπλάνκος» όμως στην συνέχεια να είναι εντελώς χλωμοί, πιστεύοντας ίσως πως θα φτάσουν σε ένα ακόμα «επαγγελματικό» τρίποντο. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Θέλτα, η οποία ισοφάρισε στο τεσσαρακοστό ένατο λεπτό και η οποία είχε ευκαιρίες στην συνέχεια, για την ολική ανατροπή. Έντεκα νίκες, πέντε ισοπαλίες και μία ήττα για την Ατλέτικο, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο», ενώ αγώνας δρόμου για τον Πορτογάλο επιθετικό Ζοάο Φέλιξ (φωτό).

Στον αντίποδα, 3-0 φιλοξενώντας την Οσασούνα, με τη Μπέτις όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τέσσερις αγωνιστικές, αλλά να εξασφαλίζει ταυτόχρονα και μαθηματικά την παραμονή. Κυρίαρχος η Μπέτις στο ματς με την αδιάφορη Οσασούνα, στο οποίο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και στο οποίο μάλιστα είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Το 1-0 με κεφαλιά του Ροντρίγκες στο τέσσερα, το 2-0 με κοντινό πλασέ του Πεντράθα στο είκοσι πέντε, ενώ το κερασάκι στην τούρτα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Αλένια. Μία νίκη, επτά ισοπαλίες και εννέα ήττες για τη Μπέτις, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Ατλέτικο, μία για τη Μπέτις και μία ισοπαλία, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Μαδρίτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Εκτίμηση μου, πως όχι μόνο η Ατλέτικο, αλλά και οποιαδήποτε ομάδα που θα έχει στο μέλλον στον πάγκο τον Σιμεόνε, δεν θα είναι αδιάφορη, ακόμα και αν βαθμολογικά έχει εκπληρώσει κατά μεγάλο ποσοστό τους στόχους της.