Στο «Χοσέ Θορίγια» το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Βαγιαδολίδ στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη και χωρίς κίνδυνο, την στιγμή που η Μπαρτσελόνα έχει χάσει ουσιαστικά το πρωτάθλημα, εκτός και αν η Ρεάλ, που έχει το απόλυτο μετά την επανέναρξη, δείξει τάσεις «αυτοχειρίας».

Ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Μεστάγια» από την Βαλένθια, με την Βαγιαδολίδ όμως να μην αισθάνεται κίνδυνο, καθώς έχει απόσταση επτά βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Πολύ πιθανό μάλιστα, ακόμα και σε περίπτωση ήττας στο σημερινό ματς με τη Μπαρτσελόνα, να σωθεί και μαθηματικά από αυτή την αγωνιστική, αν αύριο η Μαγιόρκα δεν φύγει με «διπλό» από το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» και τη μονομαχία της με την Σεβίλλη. Υποτονική εμφάνιση από την Βαγιαδολίδ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στο «Μεστάγια», στο οποίο είδε τις «νυχτερίδες» όχι μόνο να ανοίγουν το σκορ στο τριακοστό λεπτό, αλλά να έχουν ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα. Βελτιωμένη πάντως στην επανάληψη, όπου όχι μόνο ισοφάρισε στο σαράντα επτά, με γυριστό, εντός περιοχής σουτ του Βίκτορ Γκαρθία, αλλά πλησίασε σε δύο περιπτώσεις στην ανατροπή. Παρόλα αυτά, έφυγε με άδεια χέρια, καθώς είδε την Βαλένθια να βρίσκει για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα, την φορά αυτή κόντρα στην ροή του αγώνα, στο ογδοηκοστό ένατο λεπτό. Τέσσερις νίκες, δέκα ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Βαγιαδολίδ, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Χοσέ Θορίγια», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 1-0 για τη Μπαρτσελόνα φιλοξενώντας στο ντέρμπι την Εσπανιόλ, με το αποτέλεσμα αυτό να διατηρεί το -4 από την Ρεάλ και να βάζει ταυτόχρονα ταφόπλακα στις ελάχιστες ελπίδες που υπήρχαν στη «μικρή» συμπολίτισσα για την παραμονή. Σε ρηχά νερά η Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι με την Εσπανιόλ, στο οποίο επικράτησε λόγω της ποιότητας της αλλά και της εκνευριστικής αστοχίας της πολύ πιο απειλητικής αντιπάλου της, με το τέρμα που έκανε την διαφορά, από κοντινό πλασέ του Σουάρες, στο πεντηκοστό έκτο λεπτό. Νωρίτερα του 1-0, κορυφαίος της Μπαρτσελόνα, όσο παράξενο και αν ακούγεται, ο Γερμανός γκολκίπερ Τερ Στέγκεν, σημειώνοντας επίσης, πως η Εσπανιόλ πέρα των ευκαιριών της, είχε και ένα δοκάρι. Επτά νίκες, πέντε ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μπαρτσελόνα, σε 17 ματς στη La Liga μακριά από το «Καμπ Νόου», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο επιθετικός Φατί.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Βαγιαδολίδ και τρεις για τη Μπαρτσελόνα, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Χοσέ Θορίγια».

Καμία απολύτως αξία στην τιμή που συνοδεύει τη Μπαρτσελόνα, ειδικά κόντρα στην χωρίς πίεση Βαγιαδολίδ, ειδικότερα μάλιστα, όταν αυτή έχει μόλις τρεις ήττες στο «Χοσέ Θορίγια» και θα θέλει να κάνει «δώρο» από σήμερα το πρωτάθλημα στην Ρεάλ, με την οποία διατηρεί άριστες σχέσεις σε διοικητικό επίπεδο.