Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα η Μάλμε, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, η οποία πάντως έρχεται μεσοβδόμαδα από δραματική πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου, την στιγμή η πρωτοπόρος Νόρκεπινγκ θα προσπαθήσει όχι μόνο να αυξήσει την απόσταση που την χωρίζει από τους διώκτες της, αλλά να διατηρήσει ταυτόχρονα και το αήττητο.

Σε ρηχά νερά η Μάλμε την προηγούμενη αγωνιστική στο ματς στην έδρα της Έλφσμποργκ, στο οποίο γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Πολύ πιο απειλητική η αντίπαλος της, με το μεταξύ τους 0-1 μάλιστα να είναι, βάσει εικόνας και ευκαιριών, κολακευτικό για την ακίνδυνη στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, Μάλμε. Παρόλα αυτά, η ομάδα του 43χρονου Δανού, Τζον Νταλ Τόμασον, μετρίασε στην συνέχεια τις εντυπώσεις, καθώς ακολούθησε το 0-0 στον εκτός έδρας νοκ άουτ ημιτελικό με τη Μιάλμπι και η πρόκριση της στον τελικό του κυπέλλου στην διαδικασία των πέναλτι. Δύο νίκες (Μιάλμπι 2-0, Τζουργκάρντεν 1-0) και μία ισοπαλία (Βάρμπεργκς 2-2) για τη Μάλμε, σε τρία ματς στο φετινό πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 3-1 φιλοξενώντας την Γκέτεμποργκ, με τη Νόρκεπινγκ όχι μόνο να πανηγυρίζει το πέμπτο της τρίποντο στις έξι πρώτες αγωνιστικές του φετινού πρωταθλήματος, αλλά να διατηρεί ταυτόχρονα και το αήττητο. Στο +3 πλέον, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Μιάλμπι, σημειώνοντας, πως η μοναδική της απώλεια βαθμών ήρθε στο προ δύο αγωνιστικών 1-1 στην εντός έδρας μονομαχία της με την Έλφσμποργκ. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Γκέτεμποργκ, με ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, με τη Νόρκεπινγκ πάντως πιο αποτελεσματική, ανοίγοντας το σκορ στο εικοστό έκτο λεπτό με εντός περιοχής βολέ του 17χρονου Ισλανδού μέσου Γιοχάνεσον. Πιο απειλητική στην συνέχεια στην επανάληψη η Νόρκεπινγκ, με το 1-1 όμως από τους φιλοξενούμενους, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εβδομήντα δύο. Η χαρά πάντως της Γκέτεμποργκ δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Γκέρσον με κοντινό πλασέ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στη Νόρκεπινγκ τρία λεπτά αργότερα, ενώ το 3-1 ακολούθως στις καθυστερήσεις. Δύο νίκες για τη Νόρκεπινγκ, σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της (ΑΪΚ 4-1, Έστερσουντ 4-2), ενώ αγώνας δρόμου για τον 24χρονο μέσο Λεβί.

Προϊστορία: Επτά νίκες για τη Μάλμε, δύο για τη Νόρκεπινγκ και μία ισοπαλία, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, καθώς η εντός έδρας δυναμική της Μάλμε, σε συνάρτηση της καλής, λογικά, ψυχολογίας, μετά την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου, ισοσταθμίζουν το momentum της αήττητης και παραγωγικής επιθετικά, Νόρκεπινγκ.