Τρεις στροφές πριν το φινάλε και σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο «Σάντο Ντομίνγκο» της Μαδρίτης, ανάμεσα στην Αλκορκόν και την Τενερίφη, καθώς η νικήτρια, αν βέβαια υπάρξει, θα βρεθεί σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη εξάδα και τα πλέι οφ ανόδου.

Ήττα με 1-2 για την Αλκορκόν την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ουέσκα, βλέποντας τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης να φεύγει για πρώτη φορά με σκυμμένο το κεφάλι στο φετινό πρωτάθλημα, σε εκτός έδρας ματς. Μπροστά στο σκορ η Ουέσκα στη μεταξύ τους μονομαχία στο εικοστό πρώτο λεπτό, με την «απάντηση» της Αλκορκόν όμως στο τριάντα, από αυτογκόλ των γηπεδούχων. Το δεύτερο τέρμα στην συνέχεια για την Ουέσκα, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ χωρίς κάτι ουσιαστικό ακολούθως από τις δύο ομάδες στην επανάληψη. Πέντε νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και εννέα ήττες για την Αλκορκόν, σε 19 ματς στο πρωτάθλημα στο «Σάντο Ντομίνγκο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Λουίς Περέα.

Στην αντίπερα όχθη, 1-1 φιλοξενώντας την Σαραγόσα, με την Τενερίφη όχι μόνο να πετάει δύο πολύτιμους βαθμούς, αλλά να αδυνατεί ταυτόχρονα να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες, καθώς είχε προηγηθεί το σπουδαίο 2-1 στην έδρα της Αλμερία. Πικρή γεύση για την Τενερίφη στο ματς με την Σαραγόσα, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πέμπτο μόλις λεπτό και στο οποίο είχε στην συνέχεια πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για την ολική ανατροπή, μετά την ισοφάριση με το πέναλτι του Λουίς Μίγια στο δεκαπέντε. Επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και εννέα ήττες για την ομάδα του 45χρονου Ρούμπεν Μπαράχα (φωτό), σε 19 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ελιοντόρο Ροντρίγκεθ Λόπεθ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Σέρβος στόπερ Σίπσιτς.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Αλκορκόν, μία για την Τενερίφη και τρεις ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σάντο Ντομίνγκο».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία με χαρακτήρα «τελικού» ανάμεσα σε δύο σχεδόν ισάξιες ομάδες. Ιδιαίτερα ελκυστική πάντως η τιμή που συνοδεύει το over 2.5, το οποίο αξίζει το ρίσκο ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.