Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας και μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την γηπεδούχο Μαρίτιμο ουσιαστικά αδιάφορη, καθώς βρίσκεται στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Ρίο Άβε ψάχνει το τρίποντο που θα την διατηρήσει στην 5η θέση.

Τρεις συνεχόμενες νίκες για τη Μαρίτιμο, με την πιο πρόσφατη εξ αυτών, το 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Μποαβίστα, να της εξασφαλίζει και μαθηματικά την παραμονή. Πιο απειλητική η Μαρίτιμο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Μποαβίστα, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο εικοστό έβδομο λεπτό και στο οποίο μάλιστα είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι. Με αριθμητικό πλεονέκτημα επίσης από το τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό, κάτι το οποίο απλούστευσε τα πράγματα στην επανάληψη, όπου κινδύνεψε ουσιαστικά μόλις μία φορά, από την φλύαρη στη μεταξύ τους μονομαχία, Μποαβίστα. Πέντε νίκες, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Μαρίτιμο, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στη Μαδέιρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, μεγάλη κερδισμένη της προηγούμενης αγωνιστικής η Ρίο Άβε, καθώς με το 2-1 φιλοξενώντας την Πορτιμονένσε, εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες βαθμών τόσο της Φαμαλικάο όσο και της Γκιμαράες και πέρασε στην 5η θέση. Δραματικό σε εξέλιξη το ματς με την Πορτιμονένσε, στο οποίο η Ρίο Άβε βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πέμπτο μόλις λεπτό και στο οποίο όμως πραγματοποίησε στις καθυστερήσεις τη μεγάλη ανατροπή, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Φιλίπε Αουγκούστο, αφού νωρίτερα βέβαια είχε ισοφαρίσει με πέναλτι του Ταρέμι στο τριάντα πέντε. Οκτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Ρίο Άβε, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για τη Μαρίτιμο, πέντε για την Ρίο Άβε και μία ισοπαλία, στις 12 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Μαδέιρα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Επιλογή ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας καθαρά στο βαθμολογικό κίνητρο της Ρίο Άβε, παρά το γεγονός πως η Μαρίτιμο δεν έχει πίεση και έρχεται από τρεις συνεχόμενες νίκες.