Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Σαν Μαμές», το οποίο έχει χαρακτήρα «τελικού» και για τις δύο ομάδες, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να θέλει, έστω και την ύστατη ώρα, να βρεθεί στην πρώτη επτάδα, την στιγμή που η Λεγκανές θα προσπαθήσει να εξαντλήσει τις λιγοστές ελπίδες που υπάρχουν για την παραμονή.

Εκτός έδρας τρίποντο για την Αθλέτικ Μπιλμπάο την προηγούμενη αγωνιστική, βλέποντας το 2-1 σε βάρος της Λεβάντε να την φέρνει στην 8η θέση και το -3, τόσο από την Χετάφε όσο και την Σοσιεδάδ, οι οποίες βρίσκονται στην 6η και την 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Άξιο αναφοράς σε αυτό το σημείο, πως και η 7η θέση δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, επειδή ο τελικός του κυπέλλου ανάμεσα στην Σοσιεδάδ και την Αθλέτικ Μπιλμπάο, δεν θα μπορέσει να διεξαχθεί μέχρι την ημερομηνία που θα πρέπει να δηλωθούν στην ΟΥΕΦΑ οι ομάδες που θα παίξουν του χρόνου στην Ευρώπη. Ανώτερη και ταυτόχρονα ουσιαστική η Αθλέτικ Μπιλμπάο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Λεβάντε, στο οποίο βρέθηκε 2-0 μπροστά στο σκορ, με τα τέρματα του Ραούλ Γκαρθία, με σουτ από το ύψος του πέναλτι στο τέσσερα και εντός περιοχής ψηλοκρεμαστό πλασέ στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Με σβηστή μηχανή ακολούθως η βασκική ομάδα στην επανάληψη, χωρίς πάντως να κινδυνέψει ιδιαίτερα, παρά τη μείωση του σκορ από τους γηπεδούχους στο εβδομηκοστό πρώτο λεπτό. Εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα στο «Σαν Μαμές», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Ίνιγκο Μαρτίνεθ.

Στον αντίποδα, 1-0 για τη Λεγκανές φιλοξενώντας την Βαλένθια, με τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης να διατηρεί «ζωντανές» τις λιγοστές ελπίδες που υπάρχουν για την παραμονή. Ιδιαίτερα δύσκολη πάντως η αποστολή της, καθώς θα πρέπει να περιμένει αρκετά βολικά για αυτή αποτελέσματα από τις υπόλοιπες ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο, την στιγμή μάλιστα είναι υποχρεωμένη να επικρατήσει όχι μόνο σήμερα της Αθλέτικ Μπιλμπάο αλλά και την τελευταία αγωνιστική στο «Μπουτάρκε» της Ρεάλ. Οριζόντιο δοκάρι στο ξεκίνημα του ματς με την Βαλένθια, με τη Λεγκανές στην συνέχεια να βρίσκει δίχτυα με πέναλτι του Ρουμπέν Πέρεθ, στο δέκατο όγδοο λεπτό. Με παίκτη λιγότερο στην συνέχεια η Λεγκανές από το πεντηκοστό τέταρτο λεπτό, με τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης όμως να αντέχει το σφυροκόπημα της Βαλένθια στο τελευταίο ημίωρο, καθώς οι «νυχτερίδες» είχαν μεταξύ των σπουδαίων ευκαιριών τους και ένα χαμένο πέναλτι. Δύο νίκες, επτά ισοπαλίες και εννέα ήττες για τη Λεγκανές, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπουτάρκε», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο Νιγηριανός στόπερ Αβαζίεμ, ο Αργεντινός αριστερός μπακ Σίλβα και ο μέσος Ρέθιο.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, το 2-0 του 2018 και το 2-1 του 2019 και μία ισοπαλία, το 1-1 του 2017, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Λεγκανές.

Φιλότιμη η προσπάθεια της Λεγκανές, αλλά πολύ δύσκολα θα παραμείνει στην κατηγορία. Δεν είναι απίθανο μάλιστα να υπάρξει απογοήτευση αν η εξέλιξη στα υπόλοιπα ματς δεν είναι θετική για αυτή, ενώ πέρα από τα παραπάνω, στον αγώνα υπάρχει και αντίπαλος, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να έχει από τη μεριά της πολύ μεγάλο κίνητρο.