Μονομαχία με φόντο την παραμονή, βρίσκοντας την Έρεμπρο στην 10η θέση με 13 βαθμούς, πέντε περισσότερους από την ουραγό στο πρωτάθλημα, σημερινή της αντίπαλο. Την ίδια ώρα, στο άλλο ματς της ημέρας, η πρωταθλήτρια Τζουργκάρντεν φιλοξενεί την Χάκεν.

Βαρύ 0-3 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Χάμαρμπι, με θετικό πάντως για την Έρεμπρο, στο +5 τόσο από την σημερινή της αντίπαλο όσο και γενικότερα από την επικίνδυνη ζώνη. Μία μόλις ευκαιρία για την Έρεμπρο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Χάμαρμπι, στο οποίο είδε την αντίπαλο της, πέρα από το τέρμα που πέτυχε στο τριακοστό δεύτερο λεπτό, να πλησιάζει σε δύο ακόμα περιπτώσεις σε ένα δεύτερο γκολ. Κάτι πάντως, το οποίο πέτυχε η Χάμαρμπι στις αρχές της επανάληψης (47΄), αναγκάζοντας την Έρεμπρο να πετάξει ουσιαστικά λευκή πετσέτα. Δύο νίκες (Βάρμπεργκ 1-0, Μιάλμπι 3-1), ισάριθμες ισοπαλίες (Έστερσουντ 0-0, Χάκεν 0-0) και μία ήττα (ΑΪΚ 0-2) για την Έρεμπρο, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες για την ουραγό Φάλκενμπεργκ, η οποία έβγαλε μέταλλο, τόσο στο 2-2 αρχικά φιλοξενώντας την Χέλσινγκμποργκ, όσο και στο 2-2 στην έδρα της κυπελλούχου Γκέτεμποργκ και το εντός 3-3 της προηγούμενης αγωνιστικής με την πρωτοπόρο Νόρκεπινγκ. Κυρίαρχος η Φάλκενμπεργκ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Νόρκεπινγκ, στο οποίο βρέθηκε 2-0 μπροστά στ σκορ και στο οποίο είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, «χορεύοντας» ουσιαστικά στην βροχή που έπεφτε ασταμάτητα την ώρα του αγώνα. Βελτιωμένη ακολούθως στην επανάληψη η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, ισοφαρίζοντας στο εξήντα οκτώ, ενώ θρίλερ στο φινάλε, με το 3-2 για την Φάλκενμπεργκ με κοντινό πλασέ του Σόντεστρομ, στο ογδοηκοστό ένατο λεπτό και το 3-3 για τη Νόρκεπινγκ με πέναλτι στις καθυστερήσεις (95΄). Μία νίκη (Μιάλμπι 1-0), δύο ισοπαλίες (ΑΪΚ 1-1, Γκέτεμποργκ 2-2) και ισάριθμες ήττες (Βάρμπεργκ 1-3, Τζουργκάρντεν 0-1) για την Φάλκενμπεργκ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Γιόχανσον.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Έρεμπρο, δύο για την Φάλκενμπεργκ και μία ισοπαλία, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη «Μπεχρν Αρένα», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απρόβλεπτη το τελευταίο διάστημα η Έρεμπρο, ενώ τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες με πολλά τέρματα για την πεισματάρα Φάλκενμπεργκ, η οποία είναι δεδομένο πως υπολογίζει στο σημερινό ματς, από την στιγμή που είναι κόντρα σε ένα αντίπαλο με τον ίδιο ακριβώς στόχο.