Το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Νορβηγίας, με την Σάντεφιορντ στην 13η θέση και το +2 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η 2η στον βαθμολογικό πίνακα, πρωταθλήτρια Μόλντε, με νίκη θα πιάσει την πρωτοπόρο Μπόντο Γκλιμτ, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Ήττα με 1-3 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Κρίστιανσουντ, με την Σάντεφιορντ να «υποχωρεί» ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα, όντα πλέον, στην 13η θέση όπως προαναφέρθηκε και στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη. Προβάδισμα για την Σάντεφιορντ στο πέντε, στο ματς στην έδρα της Κρίστιανσουντ, με τους γηπεδούχους όμως να κυριαρχούν στην συνέχεια του υπόλοιπου αγώνα και όχι μόνο να έχουν αρκετές ευκαιρίες, αλλά να ανατρέπουν το σκορ με τρία τέρματα μεταξύ του εβδομηκοστού δεύτερου και του ογδοηκοστού τρίτου λεπτού. Δύο νίκες (Άαλεσουντ 1-0, Μιοντάλεν 1-0), μία ισοπαλία (Σταρτ 2-2) και δύο ήττες (Χάουγκεσουντ 0-1, Σάρπσμποργκ 0-3) για την Σάντεφιορντ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, επικράτηση με 4-1 φιλοξενώντας την Βαλερένγκα, με τη Μόλντε να επιστρέφει άμεσα στα τρίποντα, μετά την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα και το 1-3 που είχε προηγηθεί στο εκτός έδρας ντέρμπι κορυφής με τη Μπόντο Γκλιμτ, όπου είχε πέσει μάλιστα, «θύμα» ανατροπής. Κυρίαρχος η Μόλντε στο 1-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με την Βαλερένγκα, στο οποίο είχε αρκετές ευκαιρίες, πέρα από το τέρμα του Άουρσνες (φωτό), στο εικοστό όγδοο λεπτό. Δυνατό ξεκίνημα στην συνέχεια στις αρχές της επανάληψης για την Βαλερένγκα, η οποία άγγιξε την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις, με τη Μόλντε όμως να της κόβει το βήχα με την κοντινή κεφαλιά του Κρίστενσεν στο πενήντα έξι. Το 3-0 στην συνέχεια στο εβδομήντα οκτώ, η μείωση του σκορ από την Βαλερένγκα στο ογδόντα έξι, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για την πρωταθλήτρια Νορβηγίας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με πλασέ του Χουσαΐν. Τέσσερις νίκες (Άαλεσουντ 4-1, Σταρτ 3-2, Χάουγκεσουντ 3-0, Στρόμσγκοντσετ 4-0), μία ισοπαλία (Κρίστιανσουντ 2-2) και μία ήττα (Μπόντο Γκλιμτ 1-3) για τη Μόλντε, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Άκερ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Σάντεφιορντ, δύο για τη Μόλντε και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Φαβορί η Μόλντε, αλλά πολύ χαμηλή η τιμή που συνοδεύει την πρωταθλήτρια Νορβηγίας, με ειδικό στοίχημα τερμάτων την επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά κάτι ελαφρώς πιο ελκυστικό.