Στη «Μπόρος Αρένα», το ένα εκ των δύο ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την Έλφσμποργκ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 4η θέση με 20 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από την 7η στον βαθμολογικό πίνακα, Σίριους.

Αποτυχία σίγουρα για την Έλφσμποργκ, το οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 3-3 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Βάρμπεργκ, καθώς δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο σερί της, μετά το εντός 1-0 σε βάρος της πρωταθλήτριας Τζουργκάρντεν και το εμφατικό 5-0 στην έδρα της Μιάλμπι. Νωθρό το ξεκίνημα της Έλφσμποργκ στο ματς με την Σίριους, επιτρέποντας στην αντίπαλο της όχι μόνο να ανοίξει το σκορ στο όγδοο μόλις λεπτό, αλλά να δημιουργήσει στην συνέχεια στο πρώτο ημίωρο ευκαιρίες για το 0-2. Το 1-1 πάντως με πέναλτι του Κάρλσον στο τριάντα τρία, έστω και κόντρα στην ροή του αγώνα, βλέποντας την Έλφσμποργκ όχι μόνο να «ξυπνάει» από το λήθαργο μετά το γκολ της ισοφάρισης, αλλά να έχει με την σειρά της ευκαιρίες, για ένα δεύτερο τέρμα. Το 2-1 τελικά στο εξήντα επτά, με διαγώνιο, εντός περιοχής πλασέ του Αλμ, το 2-2 ακολούθως από την Σίριους στοεβδομήντα, με το προβάδισμα εκ νέου όμως στην Έλφσμποργκ, στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό, με εντυπωσιακό βολέ του Κάρλσον, από το ύψος περίπου του πέναλτι. Τα χαμόγελα όμως για την Έλφσμποργκ κόπηκαν στο φινάλε, καθώς η Σίριους της «έκλεψε» τη μπουκιά από το στόμα, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο νίκες και τρεις ήττες για την Έλφσμποργκ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στη «Μπόρος Αρένα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 2-5 φιλοξενώντας τη Μάλμε, με την Σίριους να «υποχωρεί» όπως προαναφέρθηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Δύο φορές μπροστά στο σκορ η Σίριους στο ματς με τη Μάλμε, με πέναλτι αρχικά στο δέκατο όγδοο λεπτό και στην συνέχεια στο πενήντα έξι, βλέποντας όμως να παθαίνει απίστευτο μπλακ άουτ στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να φτάσουν σε ένα ανέλπιστο θρίαμβο. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για την Σίριους, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Έλφσμποργκ, δύο για την Σίριους και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη «Μπόρος Αρένα», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Φαβορί στο σετ των τιμών η Έλφσμποργκ. Παρόλα αυτά, το εντός 3-3 της προηγούμενης αγωνιστικής με την Βάρμπεργκ επιβεβαίωσε πως παραμένει απρόβλεπτη, ενώ η Σίριους και επικίνδυνος είναι ως αντίπαλος αλλά και βλέπει δίχτυα για τρεις συνεχόμενες αγωνιστικές, ανεξάρτητα αποτελέσματος.