Σε ρόλο φαβορί η Νόρκεπινγκ φιλοξενώντας τη Μιάλμπι, ψάχνοντας το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να ανακτήσει την κορυφή, καθώς βρίσκεται πλέον στην 2η θέση και το -1 από τη Μάλμε, έστω και με ένα ματς λιγότερο.

Ισοπαλία με 3-3 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Φάλκενμπεργκ, με τη Νόρκεπινγκ μάλιστα ευχαριστημένη, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης και εικόνας του ματς, από τη μοιρασιά των βαθμών. Κάκιστη εμφάνιση από Νόρκεπινγκ στο πρώτο ημίχρονο του συγκεκριμένου ματς, στο οποίο επέτρεψε στην αντίπαλο της πέρα από τα δύο της τέρματα, να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες, παρά την δυνατή βροχόπτωση. Παρόλα αυτά, κατάφερε να συνέλθει στην επανάληψη και να ισοφαρίσει στο εξηκοστό όγδοο λεπτό, πριν έρθει το τρίτο τέρμα των γηπεδούχων, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Η μέχρι πρότινος όμως πρωτοπόρος του πρωταθλήματος δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, «τιμωρώντας» ουσιαστικά την Φάλκενμπεργκ, με πέναλτι του Μαυροβούνιου μέσου Χακσαμπάνοβιτς (φωτό), στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέντε νίκες και μία ισοπαλία για τη Νόρκεπινγκ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, αποτυχία σίγουρα για τη Μιάλμπι το 2-2 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την ουραγό Κάλμαρ, όχι μόνο για τον τρόπο με τον οποίο προήλθε, αλλά και γιατί έδωσε συνέχεια στο αρνητικό της σερί, καθώς μετρούσε μέχρι το συγκεκριμένο ματς τρεις σερί ήττες. Κυρίαρχος η Μιάλμπι στο ματς με την Κάλμαρ μέχρι το εξηκοστό τέταρτο λεπτό, χρονικό σημείο που βρέθηκε με προβάδισμα δύο τερμάτων. Παρόλα αυτά, αδικαιολόγητη η καθίζηση της στο τελευταίο εικοσάλεπτο, πιστεύοντας ίσως πως είχε «τελειώσει» το ματς, δίνοντας την ευκαιρία στην Κάλμαρ να ισοφαρίσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και να πανηγυρίσει ένα ανέλπιστο βαθμό. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για τη Μιάλμπι, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Γκούσταφσον.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Νόρκεπινγκ, μία για τη Μιάλμπι και μία ισοπαλία, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ιδιαίτερα αποτελεσματική στο «σπίτι» της η Νόρκεπινγκ, εκτιμώντας πως εύκολα ή δύσκολα θα επιστρέψει τόσο στις νίκες όσο φυσικά και στην κορυφή. Ψάχνοντας πάντως κάτι πιο ελκυστικό, συνδυασμός της επικράτησης της, με ειδικό στοίχημα τερμάτων.

Πρόταση: 1 & Over 2,5