Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με τη Μπράγκε να ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει την 3η στον βαθμολογικό πίνακα Σούντσβαλ, την στιγμή που με θετικό αποτέλεσμα η Τρέλεμποργκ θα απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.

Ένας μόλις βαθμός για τη Μπράγκε στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, με θετικό πάντως πως δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη τριάδα, παρά το 0-2 αρχικά στην έδρα της Γιόνσεπινγκ και το 1-1 ακολούθως φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Ακρόπολις. Σε ρηχά νερά η Μπράγκε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ακρόπολις, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ από πέναλτι, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Παρόλα αυτά, βελτιωμένη στην επανάληψη, καταφέρνοντας τελικά να σώσει τον βαθμό, με τέρμα του Δανού μέσου Άντερσεν, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Μία νίκη (Έργκριτε 3-2), δύο ισοπαλίες (Χάλμσταντ 0-0, Ακρόπολις 1-1) και μία ήττα (Σούντσβαλ 1-2) για τη Μπράγκε, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ντομναρσβάλεν», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Λιβεριανός μέσος Χέλμπεργκ (φωτό).

Στην αντίπερα όχθη, τέσσερις βαθμοί για την Τρέλεμποργκ σε δύο συνεχόμενα ματς στο γήπεδο της, οι οποίοι πάντως θα μπορούσαν να είναι έξι, αν δεν έβλεπε την Ουμέα να ισοφαρίζει στο ογδόντα εννέα, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο δεύτερο εξ αυτών. Ανώτερη στο μεταξύ τους ματς η Τρέλεμποργκ, αδυνατώντας όμως να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα μετά το 1-0 από τον Μπιόρκεν στο τεσσαρακοστό έβδομο λεπτό, σημειώνοντας πως είχε προηγηθεί το 4-1 σε βάρος της Ντάλκουρντ. Μία νίκη (Χάλμσταντ 1-0), μία ισοπαλία (Ακρόπολις 2-2) και δύο ήττες (Λιουνγκσκίλε 0-2, Ντέγκερφορς 0-1) για την Τρέλεμποργκ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Μπράγκε, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Τρέλεμποργκ, με 3-1 το 2012 και 2-0 το 2019.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για τη Μπράγκε, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά από την στιγμή που είναι ευάλωτη αμυντικά και δέχεται γκολ για πέντε συνεχόμενες αγωνιστικές, ανεξάρτητα αποτελέσματος. Επιπλέον, αξιόμαχος αντίπαλος η Τρέλεμποργκ, με μόλις μία ήττα στα έξι τελευταία της ματς, το 0-1 στην έδρα της πρωτοπόρου Ντέγκερφορς.