Ένα από τα πιο δυνατά ζευγάρια του προγράμματος της 7ης αγωνιστικής, με την Ασάνε στην 5η θέση και με στόχο την συμμετοχή της στα πλέι οφ ανόδου και την Τρόμσο στην κορυφή, έχοντας το απόλυτο στα έξι της προηγούμενα ματς.

Ισοπαλία με 0-0 την Παρασκευή που μας πέρασε στο Όσλο με την τοπική ΚΦΟΥΜ, με την Ασάνε να μη μπορεί να δώσει συνέχεια στο μικρό νικηφόρο σερί που είχε προηγηθεί, καθώς είχε επικρατήσει νωρίτερα 3-0 στην έδρα της Στρόμεν και 3-1 φιλοξενώντας τη Λίλεστρομ. Πικρή γεύση μάλιστα για την Ασάνε στο ματς με την ΚΦΟΥΜ, καθώς ήταν αυτή που είχε πιο σημαντικές ευκαιρίες από τους γηπεδούχους, με σπουδαιότερη φυσικά, το χαμένο πέναλτι του Λόρεντζεν στο εξηκοστό ένατο λεπτό. Μία νίκη (Λίλεστρομ 3-1) και δύο ήττες (Σόγκνταλ 1-4, Ρανχάιμ 0-3) για την Ασάνε, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα η πρωτοπόρος Τρόμσο, έχοντας μάλιστα το απόλυτο στις έξι πρώτες αγωνιστικές μετά το 4-2 της Παρασκευής φιλοξενώντας την Στιόρνταλς-Μπλινκ, όπου πραγματοποίησε μάλιστα την ανατροπή. Προβάδισμα στο συγκεκριμένο ματς στο πρώτο λεπτό, από αυτογκόλ των φιλοξενούμενων, με το γρήγορο όμως 1-0 να χαλαρώνει την Τρόμσο, επιτρέποντας στην αντίπαλο της να γυρίσει με πέναλτι το σκορ, με την συμπλήρωση του ημιώρου. Παρόλα αυτά, μια εντελώς διαφορετική Τρόμσο στο δεύτερο ημίχρονο, με το 2-2 στο σαράντα επτά από τον Γιένσεν, το 3-2 στο εξήντα πέντε από τον Άντερσεν και το κερασάκι στην τούρτα στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό από τον Ινγκέμπριγκτσεν. Δύο νίκες για την Τρόμσο, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της (Κονγκσβίνγκερ 2-0, Ρανχάιμ 2-1), ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ασάνε. Προχωρώντας πέρα της δεκαετίας, πιο πρόσφατο ματς, αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι, με γηπεδούχο την Ασάνε, είναι αυτό του 2002, όπου η Τρόμσο επικράτησε 1-0.

Μέσος όρος το 1,85 στο «διπλό» της Τρόμσο στις εταιρείες του διαδικτύου, το οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί ελκυστικό, αν υποθέσουμε πως όσο προχωράει το πρωτάθλημα οι τιμές που θα την συνοδεύουν θα είναι χαμηλότερες.