Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την Γιόνσεπινγκ να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη τριάδα, την στιγμή που η Ουμέα δίνει με το καλημέρα, στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Επικράτηση με 2-1 στην έδρα της Νόρμπι, βλέποντας την Γιόνσεπινγκ να δίνει συνέχεια στο σερί της, καθώς είχαν προηγηθεί, το εκτός 3-1 σε βάρος της Έστερ, το εντός 2-0 με τη Μπράγκε και το δραματικό, βάσει εξέλιξης, 3-3 φιλοξενώντας την Σούντσβαλ, στο οποίο ισοφάρισε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πιο απειλητική στο ματς στην έδρα της Νόρμπι, στο οποίο όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ από πέναλτι, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό. Παρόλα αυτά, πολύ σημαντικό στην εξέλιξη του ματς, το ότι η Γιόνσεπινγκ «απάντησε» σχεδόν αμέσως, με το 1-1 από τον Χαμίντοβιτς στο εξήντα, ενώ η ανατροπή στην συνέχεια οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, από το Λιουνγκ, ο οποίος αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή, έχοντας περάσει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Γιόνσεπινγκ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, σε ρηχά νερά η Ουμέα φιλοξενώντας τη Ντάλκουρντ, «υποχωρώντας» ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα, μετά το μεταξύ τους 1-2. Προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίωρο για τη Ντάλκουρντ, με την Ουμέα στην συνέχεια να μη μπορεί κάτι περισσότερο από τη μείωση του σκορ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (47΄). Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ουμέα, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-0 για την Γιόνσεπινγκ, σε ματς κυπέλλου το 2013, ενώ 3-3 σε αγώνα πρωταθλήματος, ένα χρόνο νωρίτερα, σε δύο μονομαχίες ως γηπεδούχος την τελευταία δεκαετία με αντίπαλο την Ουμέα.

Σε καλύτερη κατάσταση η Γιόνσεπινγκ, η οποία μπορεί να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, απέναντι σε μία Ουμέα που έχει μόλις μία νίκη στα επτά τελευταία της ματς στο πρωτάθλημα και αυτή εντός σε βάρος της ουραγού Λιουνγκσκίλε, όπου η αλήθεια είναι πως δεν «σκότωσε» κάποιο θηρίο.