Σε ρόλο φαβορί η πρωταθλήτρια Μόλντε φιλοξενώντας τη Μπραν, ψάχνοντας το τρίποντο με το οποίο θα βρεθεί στο -1 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Μπόντο Γκλιμτ, έστω και με ένα ματς περισσότερο.

Επιβλητικό 5-0 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Σταρτ, με τη Μόλντε να επιβεβαιώνει εύκολα τον τίτλο του φαβορί στο συγκεκριμένο ματς, αλλά να επιστρέφει ταυτόχρονα στα τρίποντα, μετά το 1-2 που είχε προηγηθεί στην έδρα της Σάντεφιορντ. Προβάδισμα δύο τερμάτων για τη Μόλντε στο πεντηκοστό ένατο λεπτό, από ισάριθμα πέναλτι του Ομοϊγιουάνφο, με το πρώτο στο οκτώ και το δεύτερο στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, ενώ το 3-0 από τον Μπρίνχιλντσεν, με πλασέ από το ύψος περίπου του πέναλτι, στο εξήντα οκτώ. Ο ίδιος σκόρερ και του 4-0 στο εβδομήντα τέσσερα, ενώ το κερασάκι στην τούρτα από τον Άικρεμ, στο ογδοηκοστό έκτο λεπτό. Έξι νίκες για τη Μόλντε, σε ισάριθμα ματς στο «Άκερ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 1-2 φιλοξενώντας την Βαλερένγκα, με τη Μπραν χωρίς νίκη για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική, «υποχωρώντας» ταυτόχρονα στην 9η θέση και το +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Αυτό επίσης, ήταν και το «κύκνειο άσμα» στον πάγκο για τον 56χρονο Λαρς Άρνε Νίλσεν, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Κόρε Ινγκέμπριγκτσεν. Τρία πέναλτι αυτά που διαμόρφωσαν το 1-2 στο ματς με την Βαλερένγκα, με το πρώτο για τη Μπραν στο ένατο λεπτό, με το οποίο φυσικά άνοιξε το σκορ, ενώ εύστοχα τα δύο επόμενα για την Βαλερένγκα, στο τριάντα ένα και το σαράντα επτά, που έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Όσλο να πραγματοποιήσει την ανατροπή. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για τη Μπραν, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επτά νίκες για τη Μόλντε και δύο ισοπαλίες, σε εννέα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μπραν.

Ιδιαίτερα αποτελεσματική η Μόλντε στο «Άκερ», έχοντας μάλιστα και καλή προϊστορία την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μπραν. Χαμηλή πάντως η τιμή του «άσου», επιλέγοντας συνδυασμό ειδικών στοιχημάτων γκολ, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.

Πρόταση: G/G & Over 2,5