Στην Γερμανία και πιο συγκεκριμένα στην ουδέτερη έδρα της Φορτούνα Ντίσελντορφ, η νοκ άουτ αναμέτρηση για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, ανάμεσα στην Ίντερ και τη Λεβερκούζεν, σημειώνοντας, πως η ομάδα που θα προκριθεί θα βρεθεί αντιμέτωπη στα ημιτελικά με τη νικήτρια του ζευγαριού Σαχτάρ Ντόνετσκ – Βασιλεία.

Επικράτηση με 2-0 για την Ίντερ στη νοκ άουτ μονομαχία της με την Χετάφε για την φάση των «16», πιο δύσκολα πάντως για την ομάδα του Μιλάνου, σε σχέση με αυτό που δείχνει το υπέρ της αποτέλεσμα. Πιο συγκεκριμένα, σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, περισσότερες πάντως για την Ίντερ, η οποία άνοιξε τελικά το σκορ στο τριακοστό τρίτο λεπτό, με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Λουκάκου (φωτό). Ανάλογη η εικόνα του ματς και στην επανάληψη, με την Χετάφε να αστοχεί σε πέναλτι στο εβδομήντα έξι, επτά λεπτά νωρίτερα από το δεύτερο τέρμα της Ίντερ, από τον Έρικσεν. Δύο νίκες επίσης για την Ίντερ στην φάση των «32» σε βάρος της Λουντογκόρετς (2-0, 2-1), ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, μόνο νίκες για τη Λεβερκούζεν στους δύο νοκ άουτ γύρους που προηγήθηκαν, όπου ξεπέρασε αρχικά το εμπόδιο της Πόρτο στους «32», επικρατώντας 2-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Γερμανία και 3-1 ακολούθως στον επαναληπτικό στο «Ντραγκάο» και στην συνέχεια στην φάση των «16» αυτό της Ρέιντζερς (3-1, 1-0). Εντός συνόρων, στην 5η θέση και στο -2 από την πρώτη τετράδα, εξασφαλίζοντας εισιτήριο για το επόμενο Γιουρόπα Λιγκ. Τιμωρημένος για σήμερα, ο Χιλιανός μέσος, Αράνγκις.

Προϊστορία: Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες και το 2003, στην φάση τότε των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, με την Ίντερ να επικρατεί 3-2 στο Μιλάνο και 2-0 στην Γερμανία.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού προημιτελικού για την Ίντερ, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά όταν απέναντι υπάρχει η υπολογίσιμη Λεβερκούζεν, ειδικότερα όταν η ομάδα του Μιλάνου ζορίστηκε αρκετά στην φάση των «16» με την Χετάφε.