Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την Χέλσινγκμποργκ να ψάχνει το τρίποντο με το οποίο θα βρεθεί, έστω και οριακά, εκτός της επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που με νίκη η Νόρκεπινγκ, θα ανέβει εκ νέου στην 2η θέση και το -3 από την πρωτοπόρο Μάλμε.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Χέλσινγκμποργκ την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Μάλμε και εντός προγράμματος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η ήττα της με 1-4 από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος. Μπροστά στο σκορ η Μάλμε στο μεταξύ τους ματς με πέναλτι, στο εικοστό πέμπτο λεπτό, με την «απάντηση» όμως της Χέλσινγκμποργκ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, στο τριάντα έξι, από τον Ολλανδό επιθετικό Βαν Ντε Χουρκ. Παρόλα αυτά, η χαρά της Χέλσινγκμποργκ κράτησε λίγο, καθώς η Μάλμε είχε στην συνέχεια οριζόντια δοκάρι και το δεύτερο τέρμα της, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Κυρίαρχος η Μάλμε στην συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ένα ακόμα δοκάρι και δύο τέρματα, στο εξήντα τρία και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Χέλσινγκμποργκ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο «Ολίμπια», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, σε κρίση η Νόρκεπινγκ, καθώς με το 1-2 της περασμένης εβδομάδας στο Γκέτεμποργκ από την τοπική Χάκεν, όχι μόνο παρέμεινε χωρίς τρίποντο για τρεις συνεχόμενες αγωνιστικές, αλλά γκρεμίστηκε ταυτόχρονα από την κορυφή, βλέποντας πλέον την πλάτη της Μάλμε. Ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Χάκεν, με την αντίπαλο της πάντως να είναι πιο αποτελεσματική, ανοίγοντας το σκορ στο δέκατο έκτο λεπτό. Με παίκτη λιγότερο ακολούθως στο πενήντα εννέα η Νόρκεπινγκ, κάτι που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η Χάκεν, η οποία βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα, τέσσερα λεπτά αργότερα, ενώ η μείωση του σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο ογδόντα οκτώ, με κεφαλιά του Λαούριτσεν. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για τη Νόρκεπινγκ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Ντόγκερσταλ.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Χέλσινγκμποργκ, ισάριθμες για τη Νόρκεπινγκ και τρεις ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ολίμπια».

Φιλότιμες οι προσπάθειες της αξιόμαχης Χέλσινγκμποργκ, η οποία αναμένεται να ζορίσει αρκετά την προβληματική το τελευταίο διάστημα Νόρκεπινγκ.