Στο ουδέτερο «Νερέο Ρόκο» της Τεργέστης, η δεύτερη μονομαχία ανάμεσα στις δύο ομάδες για τα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου, με την Πορντενόνε να έχει σημαντικό προβάδισμα, μετά το 1-0 της Κυριακής στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην έδρα της Φροζινόνε.

Αξίζει να τονιστεί, πως στα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου, δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, την πρόκριση παίρνει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η Πορντενόνε δεν έχει μόνο το αβαντάζ των δύο αποτελεσμάτων, αλλά μπορεί να προκριθεί ακόμα και με ήττα με οποιοδήποτε σκορ, αλλά μόνο με ένα τέρμα διαφορά. Στον τελικό επίσης από χθες η Σπέτσια, η οποία επικράτησε 3-1 στον εντός έδρας επαναληπτικό της με την Κιέβο και παρά το 0-2 του πρώτου αγώνα στο «Μπεντεγκόντι» της Βερόνα, πήρε την πρόκριση λόγω του ότι τερμάτισε στην 3η θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και η αντίπαλο της στην 6η.

Το εκτός περιοχής εκπληκτικό σουτ του Τρεμολάντα (φωτό), οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, το οποίο κατέληξε στο παραθυράκι της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει γκολκίπερ της Φροζινόνε, Μπάρντι, αυτό που έκανε την διαφορά στον πρώτο ημιτελικό και αυτό που έδωσε αυτό το σημαντικό προβάδισμα στην Πορντενόνε. Αυτό μάλιστα ήταν και το πρώτο της ματς στα πλέι οφ, καθώς βρέθηκε απευθείας στα ημιτελικά, λόγω του ότι τερμάτισε στην 4η θέση. Εκτός αποστολής ο στόπερ Μπάρισον.

Στην αντίπερα όχθη, στην 8η θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος η Φροζινόνε, εξασφαλίζοντας, έστω και οριακά, την παρουσία της στα προημιτελικά των πλέι οφ, εκεί πάντως όπου πήρε μια δραματική εκτός έδρας πρόκριση, με το 3-2 στην παράταση σε βάρος της Τσιταντέλα. Χαρακτηριστικό, πως βρέθηκε 0-2 πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο του προημιτελικού, αλλά όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει στο πενήντα ένα σε 2-2, αλλά να ρίξει στο καναβάτσο την αντίπαλο της στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, την στιγμή μάλιστα που η ισοπαλία έδινε την πρόκριση στους γηπεδούχους. Αγώνας δρόμου για τον 30χρονο μέσο Ταμπανέλι.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-0 για την Πορντενόνε στο ματς της κανονικής διάρκειας του φετινού πρωταθλήματος, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Φροζινόνε.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, καθώς εκτίμηση μου είναι πως και η σημερινή δεύτερη μονομαχία της Πορντενόνε με την Φροζινόνε θα κριθεί στις λεπτομέρειες.