Στο «Καστελάο» της Φορταλέζα το συγκεκριμένο ματς, για την 2η αγωνιστική του Μπραζιλεϊράο, με την Σεαρά να έρχεται από το 2-3 της πρεμιέρας στο Ρεσίφε από την τοπική Σπορτ και την Γκρέμιο από το 1-0 φιλοξενώντας την Φλουμινένσε.

Ήττα με 2-3 όπως προαναφέρθηκε στην πρεμιέρα του Μπραζιλεϊράο στην έδρα της Σπορτ Ρεσίφε, με την Σεαρά να προσγειώνεται στην πραγματικότητα, λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του Κόπα Ντο Νορντέστε. Ξεκίνημα με τεράστια ευκαιρία για τη Σεαρά στο ματς στην έδρα της Σπορτ, με την «απάντηση» όμως της ομάδας του Ρεσίφε να είναι ένα οριζόντιο δοκάρι και δύο γκολ, στο εικοστό και στο τριακοστό τέταρτο λεπτό. Η μείωση του σκορ στην συνέχεια στο τριάντα έξι, με περίτεχνο, εντός περιοχής πλασέ του Κλέμπερ, με την Σπορτ Ρεσίφε όμως να παίρνει και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων, λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Πιο απειλητική ακολούθως στο δεύτερο ημίχρονο η Σεαρά, με το μόνο που κατάφερε όμως απλά να μειώσει σε 2-3 στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, με το δεξί στο φετινό Μπραζιλεϊράο η Γκρέμιο, η οποία επικράτησε 1-0 στο Πόρτο Αλέγκρε της Φλουμινένσε, λίγες μέρες μετά την επικράτηση της στον εντός έδρας ημιτελικό του τοπικού πρωταθλήματος, Γκαούσο, με τη «μισητή» Ιντερνασιονάλ (2-0). Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Φλουμινένσε, με ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, με την Γκρέμιο όμως πιο αποτελεσματική, φτάνοντας στο 1-0 στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό, με κοντινή προβολή του Ντιέγκο Σόουζα. Ανώτερη στην συνέχεια στην επανάληψη η Γκρέμιο, εκεί όπου η ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα, πέρα από τις ευκαιρίες που είχε για ένα δεύτερο γκολ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σεαρά και μία για την Γκρέμιο, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Καστελάο» της Φορταλέζα.

Προσγείωση στην πραγματικότητα για την Σεαρά στο ματς της πρεμιέρας στο Ρεσίφε, όπου έδειξε να είναι αρκετά ευάλωτη αμυντικά, με επιλογή ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας στην πιο ποιοτική Γκρέμιο, η οποία συνηθίζει τα τελευταία χρόνια να ξεκινάει καλά στο Μπραζιλεϊράο, πριν «ξεφουσκώσει» στην συνέχεια στο 2ο γύρο.