Σε ρόλο φαβορί η πρωτοπόρος Μάλμε φιλοξενώντας την Έρεμπρο, ψάχνοντας το όγδοο της συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα, το οποίο θα της δώσει την ευκαιρία να βρεθεί στο +7 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Έλφσμποργκ, έστω και με ένα ματς περισσότερο.

Επικράτηση με 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Φάλκενμπεργκ, με τη Μάλμε όχι μόνο να διατηρεί το +4 από την Έλφσμποργκ με το έβδομο της συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα, αλλά να δείχνει, χωρίς υπερβολή άτρωτη, καθώς το κατάφερε ενώ έπαιζε από το οκτώ με παίκτη λιγότερο. Το 1-0 για τη Μάλμε στο δέκατο λεπτό, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, με πλασέ του Νορβηγού επιθετικού Μπέργκετ σε άδειο σχεδόν τέρμα, ενώ σπουδαίες ευκαιρίες στην συνέχεια από την Φάλκενμπεργκ, η οποία είχε μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια. Πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες για τη Μάλμε, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο Δανός μέσος Κρίστιανσεν και ο επιθετικός Τελίν.

Στον αντίποδα, 1-1 φιλοξενώντας την κυπελλούχο Σουηδίας, Γκέτεμποργκ, με το αποτέλεσμα αυτό να φέρνει την Έρεμπρο στην 10η θέση και το +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Μοιρασμένο το ματς στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου με την Γκέτεμποργκ, με την Έρεμπρο πάντως να είναι αυτή που άνοιξε το σκορ στο πεντηκοστό όγδοο λεπτό, με κοντινή κεφαλιά του Αλβανού επιθετικού Μεχμέτι, στην πρώτη και μοναδική ουσιαστικά, αξιόλογη επιθετική της προσπάθεια στην επανάληψη. Κυρίαρχος πάντως στο τελευταίο ημίωρο η Γκέτεμποργκ, καθώς η Έρεμπρο προσπάθησε περισσότερο να διαφυλάξει το υπέρ της 1-0, ισοφαρίζοντας τελικά με πέναλτι, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Έρεμπρο, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επτά νίκες για τη Μάλμε, μία για την Έρεμπρο και δύο ισοπαλίες, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Φαβορί η Μάλμε, αλλά απελπιστικά χαμηλή ή χωρίς αξία αν προτιμάτε, η τιμή που την συνοδεύει, με ειδικό στοίχημα τερμάτων να είναι η επιλογή μου, ψάχνοντας κάτι ελαφρά πιο υψηλό.