Η 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της 2ης κατηγορίας της Νορβηγίας, με τη νεοφώτιστη Στιόρνταλς-Μπλινκ στην 6η θέση με 13 βαθμούς, δύο λιγότερους από την 3η στον βαθμολογικό πίνακα, Σόγκνταλ, η οποία προσπαθεί να μην χάσει την επαφή της με την 2η Ρανχάιμ, από την στιγμή που η πρωτοπόρος Τρόμσο δείχνει πως δεν έχει αντίπαλο.

Επικράτηση με 1-0 την Δευτέρα στην έδρα της Οϊγκάρντεν, με την Στιόρνταλς Μπλινκ να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές, μετά το εκτός 2-4 που είχε προηγηθεί από την πρωτοπόρο Τρόμσο, όπου έπεσε «θύμα» ανατροπής και το 2-2 φιλοξενώντας την Γιερβ, στο οποίο μέχρι το εβδομηκοστό τρίτο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ 2-0. Πιο εύκολη η επικράτηση της Στιόρνταλς Μπλινκ σε βάρος της Οϊγκάρντεν σε σχέση με αυτό που δείχνει το τελικό σκορ, καθώς δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ενώ είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, από αυτό που πέτυχε στο είκοσι οκτώ ο συνήθης «ύποπτος», 26χρονος επιθετικός, Λίλεμπο, που είναι και ο 1ος σκόρερ της κατηγορίας. Δύο νίκες (Κονγκσβίνγκερ 5-2, Στρόμεν 2-1), μία ισοπαλία (Γιερβ 2-2) και μία ήττα (Ρανχάιμ 2-3) για την Στιόρνταλς Μπλινκ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τρία συνεχόμενα τρίποντα για την Σόγκνταλ, η οποία ανέβηκε αθόρυβα στην 3η θέση, μετά το εντός 1-0 αρχικά σε βάρος της Ράουφος, το 2-0 ακολούθως στην έδρα της Λίλεστρομ και το 4-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Λίλεστρομ. Μπροστά στο σκορ η Σόγκνταλ στο ματς με την Χαμ Καμ στο πρώτο μόλις λεπτό, με εκτός περιοχής περίτεχνο πλασέ του Χόβεν, με το 1-1 όμως από την αντίπαλο της στο τριάντα έξι. Ανώτερη πάντως η Σόγκνταλ στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας δίκαια στο 2-1 με διαγώνιο πλασέ του Τότλαντ, από το ύψος περίπου του πέναλτι στο εβδομηκοστό πρώτο λεπτό και στο 3-1 με εκτός περιοχής σουτ του Χόβεν στο εβδομήντα τρία. Η μείωση του σκορ ακολούθως από την Χαμ Καμ στο ογδόντα εννέα, κόντρα πάντως στην ροή του αγώνα, αλλά κανένα απολύτως πρόβλημα για την Σόγκνταλ, η οποία μάλιστα κατάφερε να φτάσει και στο 4-2, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο νίκες (Ασάνε 4-1, Λίλεστρομ 2-0) και ισάριθμες ήττες (Γκρόρουντ 1-3, ΚΦΟΥΜ 1-4) για την Σόγκνταλ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Στιόρνταλς Μπλινκ.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την Σόγκνταλ, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά από την στιγμή που υπάρχει απέναντι ένας αντίπαλος που έχει βρει δίχτυα σε όλα του τα φετινά ματς, ανεξάρτητα αποτελέσματος, ειδικότερα μάλιστα όταν η Στιόρνταλς Μπλινκ διαθέτει τον 1ο σκόρερ της κατηγορίας.

Πρόταση: G/G & Over 3,5