Σε ρόλο φαβορί η πρωτοπόρος Ίντερ Τούρκου φιλοξενώντας την Χέλσινγκφορς, ψάχνοντας το τρίποντο με το οποίο θα βρεθεί στο +5 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Ελσίνκι, έστω και με δύο ματς περισσότερα.

Εύκολο 2-0 φιλοξενώντας την Χάκα, βλέποντας την Ίντερ Τούρκου, με το αποτέλεσμα αυτό, όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα, μετά το 0-2 στην έδρα της Μάριεχαμν, αλλά να διατηρείται ταυτόχρονα στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Κυρίαρχος η Ίντερ σε όλο σχεδόν το ματς με την Χάκα, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο είκοσι πέντε, με τέρμα του αρχηγού της Φούρουχολμ (φωτό) και στο οποίο δεν κινδύνεψε καθόλου, παρά το γεγονός πως το 2-0 ήρθε στις καθυστερήσεις, ειδικά από την στιγμή που βρήκε χώρους όταν η αντίπαλο της αποφάσισε να ρισκάρει. Πέντε νίκες (Ροβανιέμι 3-1, Ίλβες 5-1, Ελσίνκι 1-0, Μάριεχαμν 2-1, Χάκα 2-0) για την Ίντερ Τούρκου, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο «Βερίτας», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Ισπανός μέσος Άλβαρο Μουνίθ.

Στην αντίπερα όχθη, 2-0 φιλοξενώντας την συμπολίτισσα της σημερινής της αντιπάλου, Τούρκου, με την Χέλσινγκφορς όχι μόνο να παραμένει αήττητη για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική, αλλά να ανεβαίνει αθόρυβα, στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -3 από την κορυφή. Μοιρασμένο και χωρίς πολλές ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Τούρκου, ενώ ξεκίνημα με οριζόντιο δοκάρι για την Χέλσινγκφορς στην επανάληψη. Ανώτερη πάντως η ομάδα της πρωτεύουσας μετά το 1-0 στο πενήντα έξι, από το εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Σάρζα, με το 2-0 στην συνέχεια στο ενενήντα, με πλασέ του Μπάκμαν, από το ύψος περίπου του πέναλτι. Τρεις νίκες (Ροβανιέμι 1-0, Μάριεχαμν 3-0, Χάκα 2-0) και μία ισοπαλία (Ίλβες 2-2) για την Χέλσινγκφορς, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου για τον Βραζιλιάνο μέσο Τικίνιο.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Ίντερ Τούρκου και μία ισοπαλία, σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Χέλσινγκφορς, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Επιλογή μου ο «άσος», αν και η τιμή που τον συνοδεύει δεν ανταποκρίνεται στον βαθμό δυσκολίας του σημερινού ματς, ποντάροντας στην αποτελεσματικότητα της Ίντερ Τούρκου στο γήπεδο της, αλλά και την καλή προϊστορία της τελευταίας δεκαετίας φιλοξενώντας την Χέλσινγκφορς.